Jak dbać o taras z płyt betonowych?

Piotr Kowalczyk
07.06.2022

Taras z płyt betonowych jest nie tylko bardzo efektowny, ale też praktyczny. Nie wymaga czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych, jest odporny na polskie warunki klimatyczne, nie trzeba go odnawiać. Nie oznacza to natomiast, że właściciele takich tarasów nie mają z nimi żadnych problemów. O taras z płyt betonowych także należy dbać, a jak to robić, o tym przeczytasz w naszym poradniku.

Regularnie usuwaj wykwity

Białe wykwity na płytach tarasowych to naturalny efekt, którego nie da się całkowicie wyeliminować -nie jest to również podstawą do reklamacji. Można sobie na szczęście z nimi poradzić. Wystarczy użyć myjki ciśnieniowej lub specjalnych środków chemicznych, dzięki czemu płyty będą przez długi czas wyglądać jak nowe.

Zamiatanie

To podstawa pielęgnacji tarasu z płyt betonowych. W fugach znajduje się piasek, który jest wywiewany przez wiatr. Należy go więc regularnie zamiatać, aby utrzymać porządek na powierzchni tarasu.

Uwaga na tłuste plamy!

Poważnym zagrożeniem dla estetyki tarasu z płyt betonowych są tłuste plamy, których nie da się do końca uniknąć – a już na pewno nie wtedy, gdy organizujemy grilla dla znajomych. Zamiast strofować gości, po imprezie po prostu zamocz plamy przy użyciu wody z płynem do mycia naczyń. Zaschnięte tłuste ślady usuniesz specjalnym środkiem chemicznym.

Warto zaimpregnować płyty betonowe

Jeśli masz świeżo wykonany taras z płyt betonowych, to zainwestuj w impregnację, którą można przeprowadzić we własnym zakresie. Dobry impregnat kosztuje około 200 złotych i wystarczy na 30-35 metrów kwadratowych tarasu. Dzięki impregnacji płyty dłużej zachowają swój kolor, nie będą również przyjmować plam, co ułatwi utrzymanie tarasu w czystości.

Od czasu do czasu umyj taras myjką ciśnieniową

Nie trzeba tego robić z dużą częstotliwością. Wystarczy przeprowadzić takie mycie po zimie i jesienią, aby pozbyć się z tarasu różnych zabrudzeń, owadów, fragmentów liści czy resztek jedzenia, których nie udało się zamieść miotłą. Do mycia najlepiej jest użyć zwykłej wody, ewentualnie z dodatkiem środka chemicznego do czyszczenia powierzchni betonowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.