Poddasze użytkowe jest bardzo popularnym sposobem na zwiększenie przestrzeni mieszkalnej w domu jednorodzinnym. Formalnie mamy więc dom parterowy, ale w praktyce zyskujemy także dodatkową kondygnację, na której zwykle planuje się sypialnie. Problem z poddaszem użytkowym polega na tym, że w okresie letnim jest na nim strasznie gorąco – to wina promieni słonecznych wpadających do środka przed okna dachowe. Na szczęście jest kilka sposobów na obniżenie temperatury na poddaszu. Te najlepsze omawiamy w naszym poradniku.
Na początek prosty i względnie tani sposób, który koniecznie powinnaś wziąć pod uwagę. Markizy zewnętrzne bardzo skutecznie odizolowują pomieszczenia od promieniowania słonecznego, dzięki czemu na poddaszu z miejsca zrobi się odczuwalnie chłodniej (różnica może wynieść nawet 4-5 stopni Celsjusza).
Tylko o nich wspominamy, ponieważ same w sobie niewiele dają. Nie chronią one bowiem szyb okien dachowych przed nagrzewaniem się od słońca i oddawaniem tej temperatury do pomieszczenia. Rolety mogą być natomiast dobrym uzupełnieniem dla markiz zewnętrznych.
Bezsprzecznie jest to najlepszy sposób na obniżenie temperatury na poddaszu, ponieważ takie rolety w 100% izolują pomieszczenia od promieniowania słonecznego. Po ich zaciągnięciu na poddaszu zrobi się całkowicie ciemno. Niestety, rolety zewnętrzne są bardzo drogie (szczególnie te sterowane elektrycznie, które mogą kosztować więcej niż samo okno dachowe!).
Prostym rozwiązaniem, które choć trochę poprawi sytuację termiczną na poddaszu jest częste i intensywne wietrzenie pomieszczeń. Co ważne, należy to robić w taki sposób, aby wywołać przeciąg. Czyli: otwieramy okna w kilku pomieszczeniach, jednocześnie zostawiając otwarte drzwi.
Nie ma się co oszukiwać, że na dłuższą metę uda się rozwiązać problem wysokiej temperatury na poddaszu bez klimatyzacji. Jeśli upał jest na tyle dokuczliwy, że trudno się śpi, to zachęcamy jednak do uzbierania sobie pieniędzy na porządną klimatyzację typu split, która zagwarantuje uzyskanie komfortowej temperatury niezależnie od tej panującej na zewnątrz.