Jak odgrodzić się od ruchliwej ulicy?

Marek Szydełko
10.12.2021

Jeśli mieszkasz w domu przy ruchliwej ulicy, nawet osiedlowej, z którą graniczy Twoja nieruchomość, to sama dobrze wiesz, jak uciążliwe jest to sąsiedztwo. Chodzi już nie tylko o hałas i notoryczne przekraczanie prędkości przez krewkich kierowców, ale też o smród spalin czy zanieczyszczenia przedostające się do Twojego ogrodu – błoto, brudną wodę, fragmenty asfaltu etc. W takiej sytuacji powinnaś poważnie rozważyć skuteczne odgrodzenie się od ruchliwej ulicy. Kilka pomysłów znajdziesz w naszym poradniku.

Płot betonowy

To najszybszy, ale jednocześnie dość kosztowny sposób, który też nie każdemu przypadnie do gustu pod względem czysto estetycznym. Płot betonowy ma jednak tę zaletę, że praktycznie od ręki rozwiąże problem bliskiego sąsiedztwa z ruchliwą ulicą. Nie tylko zmniejszy hałas, ale też zapobiegnie przedostawaniu się błota i innych zanieczyszczeń na teren posesji. Zapewnia również wysoki poziom prywatności. Jeśli taki błot Ci się nie podoba, to zawsze możesz go obsadzić zimozielonymi roślinami pnącymi, chociażby bluszczem.

Wysokie nasadzenia

Jeśli Ci się nie spieszy, to możesz wykorzystać bardzo popularny sposób, jakim jest zasadzenie żywopłotu. Najczęściej wykorzystuje się do tego popularne gatunki tui, które trzeba jednak sadzić dość gęsto, aby rzeczywiście uzyskać efekt zielonej ściany. Wadą tego rozwiązania jest konieczność poczekania minimum kilku lat, aż rośliny szczelnie odgrodzą Twoją posiadłość od ulicy. No chyba, że od razu zainwestujesz w wysokie drzewka, co jednak będzie bardzo kosztowne.

Przydomowy sad

Ciekawa propozycja zwłaszcza dla osób, które dysponują bardzo dużą działką, a niekoniecznie chcą sadzić żywopłot. Własny sad może stanowić źródło pysznych i zdrowych owoców, a przez większą część roku także być skuteczną zaporą dla hałasu i spalin z sąsiedniej ulicy.

Wiele roślin sadzonych w szpalerze

To także dobre rozwiązanie, które można rekomendować osobom nieprzepadającym za tujami i szukającym innego naturalnego sposobu na odgrodzenie się od ulicy. Sadząc różne gatunki drzew i krzewów w szpalerze nie musisz kupować dużej liczby roślin, aby osiągnąć zamierzony efekt. Dzięki temu ogród będzie różnorodny i efektowny o każdej porze roku (wybieraj rośliny, które pięknie przebarwiają się wiosną, latem oraz jesienią, a nawet zimą).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.