Jak odnowić metalowe ogrodzenie?

Maciej Piwowski
26.09.2022

Metalowe ogrodzenie to zawsze dobry wybór. Jest trwałe i estetyczne, a przy tym może stanowić skuteczną formę zabezpieczenia przed okolicznymi złodziejaszkami. Po latach takie ogrodzenie będzie jednak wymagać odnowienia. Jak się za to zabrać? Wszystko możesz wykonać własnymi siłami, a kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Najpierw zedrzyj starą powłokę malarską

Bez tego nie ma sensu zabierać się za ponowne malowanie ogrodzenia – Twoja praca szybko pójdzie na marne. Do zdarcia starej powłoki użyj papieru ściernego lub szczotki drucianej. Możesz pomóc sobie szczotką mocowaną do wkrętarki akumulatorowej. Będzie z tym trochę roboty, ale nie wybieraj drogi na skróty.

Oczyszczenie i odtłuszczenie

Po usunięciu starej powłoki możesz już przejść do właściwego czyszczenia metalowych przęseł. Użyj szorstkiej ścierki czy zmywaka kuchennego, aby pozbyć się wszelkich opiłków, zabrudzeń etc. Na koniec przemyj całe przęsła rozpuszczalnikiem lub benzyną ekstrakcyjną, aby odtłuścić powierzchnię. Dzięki tremu farba będzie lepiej przylegać.

Farba podkładowa

Aby mieć pewność, że metalowe ogrodzenie pozostanie odporne na procesy korozyjne przez wiele lat, radzimy zastosować farbę podkładową. Jedna warstwa w zupełności wystarczy. Wybierz farbę w kolorze jak najbardziej zbliżonym do docelowego.

Docelowa farba

Na koniec czeka Cię najprzyjemniejsza część tego zadania, czyli pomalowanie metalowych przęseł docelową farbą. Użyj oczywiście dobrej farby do metalu. Rekomendujemy naniesienie dwóch warstw – druga nie tylko dodatkowo zabezpieczy metal, ale też pozwoli dokładnie pokryć całą powierzchnię przęseł, eliminując ryzyko prześwitywania farby podkładowej.

Tak odnowione ogrodzenie będzie skutecznie zabezpieczone przed korozją i pozostanie w dobrym stanie przez kolejnych nawet kilkanaście lat.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.