Jak „ogarnąć” segregowanie odpadów w domowej kuchni? Kilka prostych sposobów

Mateusz Nowak
15.11.2019

Drastyczne podwyżki cen za wywóz śmieci zmusiły nas do tego, aby na poważnie zabrać się za temat segregacji odpadów (segregując płaci się nieco mniej). W wielu domach spowodowało to całkiem życiowy problem. Jak na niewielkiej kuchennej przestrzeni pomieścić np. 5 koszy na różne odpadki? W szczególnie trudnej sytuacji są mieszkańcy bloków. Na szczęście można sobie z tym poradzić, stosując się do kilku bardzo prostych zasad. Znajdziesz je w naszym poradniku.

Dopasuj kosze w zależności od ilości odpadów

Nie jest przecież tak, że generujesz równe ilości odpadów z papieru, plastiku, szkła czy biodegradowalnych. Zrób więc mały przegląd zawartości obecnego śmietnika i oceń, których śmieci jest w nim najwięcej. Pod tym kątem dobierz osobne kosze do poszczególnych rodzajów odpadów.

Najprawdopodobniej okaże się, że potrzebujesz jednego większego kosza na plastik, jednego średniego na papier i kilku małych na odpady bio, zmieszanie oraz szkło. W ten sposób sama przekonasz się, że masz wystarczającą ilość miejsca, aby to wszystko funkcjonalnie zorganizować w kuchni.

Regularnie wyrzucaj śmieci

Najprostsza z możliwych zasad. Jeśli masz bardzo małą kuchnię i naprawdę nie znajdujesz w niej miejsca na kilka koszy na odpady, to nie pozostanie Ci nic innego, jak gromadzić je w osobnych workach – zajmują znacznie mniej miejsca niż pojemniki. Oczywiście wymusi to ich częstsze wyrzucanie. Aby ułatwić sobie życie, wprowadź w domu jasny podział obowiązków i wskaż osobę, która będzie odpowiadać za codzienne wyrzucanie śmieci.

Zainwestuj w kosz modułowy

To bardzo wygodne, a i całkiem estetyczne rozwiązanie. Na rynku można już znaleźć kosze modułowe, na które składa się nawet 5 czy 6 osobnych pojemników. Taki kosz prezentuje się całkiem nieźle, dlatego możesz go ustawić w rogu kuchni lub upchnąć w szafce pod zlewem. Znacznie ułatwi Ci to „ogarnięcie” segregacji.

Jeśli mieszkasz w domu, zrób kompostownik

Osoby mieszkające w domach jednorodzinnych mogą z łatwością zrezygnować z kosza na odpady biodegradowalne. Wystarczy wyrzucać je na kompostownik. Dotyczy to chociażby resztek mięsa, niezjedzonych produktów spożywczych, resztek warzyw i owoców. Z czasem zawartość kompostownika zamieni się w bardzo żyzną glebę, która może posłużyć za naturalny nawóz do roślin.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie