Jak poprawnie używać kapsułek do prania?

Maciej Piwowski
11.06.2024

Kapsułki do prania to wygodna alternatywa dla tradycyjnych proszków i płynów, która jednak nie zdobyła sobie tak dużej popularności, przynajmniej w Polsce. Głównym powodem jest oczywiście nieco wyższa cena, ale też fakt, iż wiele osób nie jest do końca zadowolonych ze skuteczności prania z wykorzystaniem kapsułek. Okazuje się natomiast, że często wina leży po stronie samych użytkowników. Dowiedz się zatem, jak poprawnie używać kapsułek do prania.

Wybierz odpowiednią kapsułkę

Kapsułki do prania są dostępne w różnych wariantach, a więc uniwersalne, do koloru, do białego czy do prania delikatnych tkanin. Sięgaj po takie kapsułki, jakie są odpowiedniego do danego zadania.

Przeczytaj instrukcję na opakowaniu

Wiele osób tego nie robi, nie wiedząc, że np. do silnych zabrudzeń trzeba użyć dwóch kapsułek. W efekcie pranie się nie udaje, co jednak wcale nie jest winą produktu.

Umieść kapsułkę w bębnie pralki

Kapsułkę umieść w bębnie pralki przed dodaniem ubrań. Nie wkładaj kapsułki do szuflady na detergent!

Zazwyczaj jedna kapsułka jest wystarczająca na jedno pranie, jednak przy bardzo trudnych zabrudzeniach, na przykład zaschniętych plamach czy plamach z trawy, konieczne może być użycie dwóch kapsułek na raz.

Wybierz odpowiedni program prania

Wybierz program prania odpowiedni dla rodzaju tkanin i stopnia zabrudzenia ubrań. Kapsułki są zaprojektowane tak, aby rozpuszczały się w różnych temperaturach, ale zawsze warto upewnić się, jakie są zalecenia producenta podane na opakowaniu detergentu.

Unikaj dotykania mokrymi rękami

Kapsułki do prania są wrażliwe na wilgoć, dlatego nie należy ich dotykać mokrymi rękami. Mogłoby to spowodować wstępne rozpuszczenia się kapsułki, co z kolei osłabi jej skuteczność podczas właściwego prania.

Na koniec dodajmy, że kapsułki do prania należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, z dala od dzieci i zwierząt. Opakowanie musi być szczelnie zamknięte, co zapobiegnie zawilgoceniu kapsułek.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie