Jak pozbyć się chwastów z kostki brukowej?

Piotr Kowalczyk
02.01.2023

Chwasty wyrastające spomiędzy kostek brukowych to koszmar niejednego ogrodnika. Psują cały efekt wizualny pięknej ścieżki czy podjazdu z kostki, a przy tym są koszmarnie trudne w usuwaniu. Jeśli nie masz na to ani czasu, ani ochoty, to na pewno szukasz sprawdzonych sposobów na pozbycie się chwastów z kostki brukowej. Te najlepsze znajdziesz w naszym poradniku.

Sól

Stary, sprawdzony sposób, do którego trzeba jednak podchodzić z dużą dozą ostrożności. Wszystko dlatego, że sól niszczy nie tylko chwasty, ale też okoliczną roślinność ozdobną. Może spływać pod rośliny wraz z opadami deszczu, dlatego stosuj ją wyłącznie tam, gdzie w bezpośredniej okolicy nie ma np. krzewów, drzew, trawnika etc.

Środki chemiczne

Niezawodnym sposobem na pozbycie się chwastów z kostki brukowej jest zastosowanie specjalnych środków chemicznych. Najczęściej używa się tych na rośliny dwuliścienne, które są bezpieczne dla trawy. Pamiętaj natomiast, że efekt nie przyjdzie od razu – na uschnięcie chwastów trzeba poczekać nawet kilka tygodni. Z czasem też w ich miejsce pojawią się nowe niechciane rośliny.

Wypalanie

Ciekawy, czasochłonny, ale też skuteczny sposób. Do wypalania chwastów można użyć opalarki lub – wersja drastyczna – palnika gazowego. Na 100% pozbędziesz się wszystkich chwastów, ale uważaj, aby przy okazji nie zniszczyć kostki.

Ręczne usuwanie chwastów

Nie jest to nic przyjemnego, natomiast w praktyce jest to też skuteczny sposób na skończenie z widokiem chwastów psujących wygląd podjazdu czy ścieżki z kostki brukowej. Jeśli będziesz usuwać rośliny na bieżąco, na przykład raz w tygodniu, to z czasem zacznie się ich pojawiać coraz mniej.

Mycie kostki pod wysokim ciśnieniem i ponowne zasypanie fug piaskiem

Jeśli tylko masz możliwość wypożyczenia myjki ciśnieniowej (koniecznie mocnej), to możesz umyć całą kostkę, ze szczególnym uwzględnieniem przestrzeni między kostkami. W ten sposób błyskawicznie przywrócisz kostce niemal fabryczny wygląd, a przy okazji pozbędziesz się chwastów. Pamiętaj tylko, aby zaraz po wyschnięciu nawierzchni uzupełnić piasek w fugach – w przeciwnym razie spodziewaj się dosłownie ataku chwastów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie