Jak pozbyć się chwastów z kostki przy pomocy octu?

Marek Szydełko
21.07.2023

Chwasty wyrastające z kostki brukowej to standardowy problem, z którym zmaga się większość właścicieli ogrodów. Można sobie z tym poradzić na wiele sposobów, przy czym radzimy zacząć od w pełni ekologicznego. Nasza propozycja to potraktowanie chwastów octem. Pełną procedurę opisujemy w tym poradniku.

Przygotuj roztwór

Aby wytępić chwasty w kostce brukowej potrzebujesz roztworu wody i octu – najlepiej użyć bardzo ciepłej, wręcz gorącej wody, co zwiększy skuteczność zabiegu. Zmieszaj oba płyny w proporcji 1:1. Płyn jest dość wydajny, więc około półlitrowa butelka powinna wystarczyć na około 40-50 metrów kwadratowych.

Wlej płyn do butelki z rozpylaczem

Może to być zwykła butelka do zwilżania roślin w domu czy puste opakowanie po płynie do mycia szyb. Butelkę będzie można wypłukać, dlatego nie martw się, że po całym zabiegu będzie się nadawać tylko do wyrzucenia.

Spryskaj chwasty w bezwietrzny, ciepły i suchy dzień

Ważne jest to, aby oprysk przeprowadzić przy odpowiedniej pogodzie. Sprawdź prognozę i zaaplikuj roztwór na chwasty jedynie wtedy, gdy masz pewność, że w przeciągu najbliższych 12 godzin nie spadnie ani kropla deszczu.

Poczekaj na efekty

Pierwsze efekty, czyli żółknienie liści chwastów, powinny pojawić się już po około 2-3 dniach. W razie potrzeby powtórz aplikację i poczekaj kilka tygodni, aż chwasty całkowicie uschną – roztwór octu powinien dotrzeć aż do korzeni.

Skuteczność tego zabiegu jest całkiem wysoka i nowe chwasty nie powinny się pojawić w kostce przez około 2-3 miesiące. Co ważne, metoda jest ekologiczna i nieszkodliwa dla środowiska naturalnego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie