Jak przygotować łazienkę na przyjazd gości?

Maciej Piwowski
21.09.2020

Umówiłaś się z przyjaciółmi na wspólny weekend w Twoim domu? Z jednej strony się cieszysz, bo bardzo ich lubisz, ale z drugiej musisz szybko „ogarnąć” dom, aby nie narobić sobie wstydu. Jeśli masz mało czasu, to w pierwszej kolejności skup się na łazience – zwłaszcza w sytuacji, gdy jedna z nich będzie do wyłącznej dyspozycji gości. Jak przygotować łazienkę na ich przyjazd? Sprawdź kilka prostych wskazówek.

Po pierwsze: toaleta

Wszelkie porządki w łazience zawsze zaczynamy od toalety, ponieważ to ona wymaga szczególnej uwagi. Jest siedliskiem bakterii, przykrych zapachów, nieestetycznych zacieków etc. Trzeba się tym zająć, aby nie narobić sobie wstydu przed gośćmi. Jest wiele sposobów na to, aby szybko usunąć przebarwienia z muszli klozetowej – możesz wypróbować chociażby niezawodną sodę oczyszczoną.

Pamiętaj również o dokładnym wyczyszczeniu rantu i tego, co znajduje się pod nim (a mogą to być bardzo nieprzyjemne niespodzianki), o założeniu nowej kostki oraz o wytarciu deski – również od spodu.

Pamiętaj o komplecie ręczników

Goście muszą mieć do dyspozycji własne ręczniki, dlatego zaraz po wysprzątaniu łazienki połóż komplet np. na umywalce czy rozwieś na wieszakach. Ręczniki muszą być oczywiście świeże. Jeśli masz jedną łazienkę i będziesz z niej korzystać wspólnie z gośćmi, to sugerujemy, abyś przygotowała osobny ręcznik do rąk dla każdej z rodzin – jest to wskazane ze względów higienicznych.

Uzupełnij zapas papieru toaletowego

Nie ma nic bardziej krępującego dla gościa, niż nawoływanie ze wstydem w głosie, że właśnie skończył się papier toaletowy. Nie skazuj swoich przyjaciół na takie sytuacje i zawczasu uzupełnij zapas papieru toaletowego w łazience. Świeża rolka powinna zostać założona na podajnik, a co najmniej dwie kolejne schowane w szafce łazienkowej lub ustawione na półce nad toaletą.

Wyczyść fugi i silikon pod prysznicem

Ty możesz już nie zwracać uwagi na przebarwienia, zacieki czy nawet niewielkie ślady zagrzybienia, ale chcąc zadbać o komfort psychiczny gości musisz się tego jak najszybciej pozbyć. Poświęć trochę czasu na wyszorowanie fug – najlepiej sprawdzi się do tego mieszanka sody oczyszczonej z octem. Jeśli natomiast silikon jest już mocno zniszczony, wizyta gości będzie dobrą okazją do tego, aby wreszcie go wymienić – poproś tutaj o pomoc partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.