Jak rozebrać choinkę?

Marek Szydełko
20.12.2021

Mogłoby się wydawać, że pytanie postawione w tytule tego poradnika jest infantylne. Co może być trudnego w rozebraniu choinki po świętach? Okazuje się, że to wcale nie jest takie oczywiste. Pewnie sama wielokrotnie się o tym przekonałaś, gdy w grudniu wyjęłaś kartony z ozdobami i lampkami, po czym musiałaś poświęcić kilkanaście minut na zorientowanie się, co i gdzie się znajduje, a drugie tyle na rozplątanie łańcuchów i kabli od światełek. Tym razem podejdź do sprawy metodycznie. Sprawdź, jak prawidłowo rozebrać choinkę.

Przygotuj sobie kartony na bombki

Od tego zawsze zaczynamy, ponieważ bombki i inne ozdoby zdejmowane z choinki powinny od razu trafiać na swoje miejsce. W ten sposób unikniesz bałaganu w salonie i nie dopuścisz do sytuacji, w której bombkami nagle zainteresują się dzieci czy np. kot. Pamiętaj, aby przygotować sobie tyle kartonów, by bombki i ozdoby nie były poupychane.

Nawiń łańcuchy na szpulę

To prosty sposób na uniknięcie dorocznego rozplątywania łańcuchów, co jest dość irytujące i niepotrzebnie wprowadza nerwówkę tuż przed świętami. Szczególnie uważnie nawiń cienkie łańcuchy z tworzywa sztucznego, które uwielbiają się plątać rzucone luzem do kartonu. Szpulę może sobie przygotować z czegokolwiek. Fajnie sprawdzi się tutaj chociażby rolka po papierze toaletowym czy ręczniku kuchennym.

Tak samo zrób ze światełkami

Rozplątywanie światełek choinkowych jest koszmarem, a w dodatku niedbałe przechowywanie ich w ciągu roku może bardzo łatwo doprowadzić do ich uszkodzenia. Jeśli zdarzyło Ci się kiedykolwiek ubrać choinkę, a dopiero po fakcie stwierdzić, że światełka nie działają, to sama doskonale znasz ten ból.

Tym razem ostrożnie nawiń światełka na szpulę i owiń folią spożywczą, żeby się nie kurzyły. Koniecznie sprawdź też, czy nie pogubiłaś zapasowych żarówek – dzięki nim możesz szybko przywrócić światełka do pełnej sprawności i uniknąć konieczności zakupu nowych.

Podpisz każdy karton

Pozwoli Ci to łatwo zorientować się, gdzie znajdują się konkretne ozdoby. To ważne w sytuacji, gdy lubisz co roku zmieniać styl domowej choinki. Nie będziesz więc musiała przetrząsać wszystkich kartonów w poszukiwaniu odpowiednich ozdób. Pamiętaj, aby nie poprzestawać na napisaniu na kartonie „Bombki”, ale zadbać o dokładniejszy opis, np. „Bombki nowoczesne – szare” lub „Bombki klasyczne – figurki, dziecięce”.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.