Jak umyć okna w domu?

Maciej Piwowski
27.05.2021

Mycie okien to praca domowa, którą powinniśmy odrabiać przynajmniej kilka razy w roku. Zabrudzone okna wpływają negatywnie na estetykę domu z zewnątrz oraz na samopoczucie domowników. Zakurzone okna przepuszczają do naszego wnętrza mniej światło, co automatycznie odbije się na naszym zdrowiu oraz drobnoustrojach w domu. Jak poradzić sobie z tym problemem i w prosty i skuteczny sposób zadbać o czystość okien w naszym domu?

Wybierz odpowiednią porę mycia okien

W myciu okien bardzo ważne jest to, kiedy wykonujemy to zajęcia. Musimy wybrać odpowiednią porę dnia, dzięki której mycie naszych okien będzie dużo bardziej efektywne. Jeżeli na zewnątrz świeci ostre słońce, to powinniśmy odpuścić sobie mycie okien. Wszystko dlatego, że okna pokryte wodą z płynem będą bardzo szybko wysychać i w ten sposób powstaną nieestetyczne smugi na ich powierzchni. W słoneczne dni bardzo łatwo jest zapędzić się w kozi róg, ponieważ cały czas będziemy musieli poprawiać umycie okien i w pewnym sensie, będzie to syzyfowa praca. Nawet jeżeli doprowadzimy nasze okna do idealnego stanu, to zajmie to nam dużo więcej czasu niż powinno.

Oczywiście nie powinniśmy również myć okien w deszczowe dni lub wówczas, gdy deszcz zapowiadany jest za kilka godzin. Po deszczu szybko stwierdzimy, że nasza praca poszła na marne, a na oknach wciąż pozostały smugi. Jeżeli pada deszcz to lepiej zająć się porządkami wewnątrz domu. Najlepszą porą na mycie okien jest wczesny ranek lub godziny popołudniowe, gdy słonce jeszcze lub już tak ostro nie świeci, a my mamy wystarczająco dużo czasu, by okna przemyć oraz wysuszyć delikatną ściereczką.

Domowe sposoby na mycie okien

Mycie okien w domu wcale nie musi być bardzo żmudnym i pracochłonnym zajęciem. W domowym zaciszu z powodzeniem przygotujemy skuteczny płyn do mycia okien, który bardzo często okaże się prostszy w użyciu i bardziej wydajny, niż sklepowe preparaty. Pierwszym przykładem może być przygotowanie roztworu wody z płynem do naczyń. Ciepła woda z płynem powinna poradzić sobie nawet z bardzo zabrudzonymi oknami i tłustymi plamami. Płyn taki doskonale nadaje się również do mycia framug i parapetów. Jeżeli jednak mamy jakieś wątpliwości, to wówczas warto roztwór rozprowadzić na niewielkiej powierzchni i sprawdzić, jak ona będzie reagowała na ten preparat.

Innym skutecznym roztworem może okazać się mieszanina wody z octem. Roztwór taki przygotowujemy w proporcji 1:1. W przypadku wody z octem ważne jest to, że spokojnie powinna poradzić sobie nawet z dużymi zabrudzeniami, a dodatkowo również nabłyszcza czyszczące powierzchnie. Wiele osób zastanawia się, jak długo będziemy czuć specyficzny zapach octu. Wbrew pozorom bardzo szybko powinien się ulotnić, ale alternatywą dla octu może być sok z cytryny. Wtedy na 2 litry wody możemy wycisnąć jedną dużą cytrynę. Po więcej ciekawych porad zapraszamy na https://www.zaradni.pl/.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.