Jak urządzić salon?

Jerzy Biernacki
26.10.2021

Salon to miejsce, które pełni wiele funkcji. Spędzamy tam czas z rodziną, jemy posiłki, pijemy kawę z przyjaciółką, wspólnie z całą rodziną gramy w gry planszowe czy też oglądamy filmy, zdarzy się nawet, że pracujemy. Salon to tak zwane serce każdego domu, centrum życia rodzinnego. Ciekawa i dopracowana aranżacja salonu na pewno umili nam czas spędzany w tym miejscu. Więc musi to być miejsce urządzone z miłością i dobrym gustem.

Musimy jednak pamiętać, że salon to nie tylko wygląd, ale i też funkcjonalność. Warto zatem dogłębnie przemyśleć pomysły na wystrój salonu i dostosować je do realnego wnętrza.

Salon marzeń

Jak urządzić salon marzeń? Najlepiej tak, żeby czuć się w nim jak u siebie. Jak wiadomo, każdy ma inny gust oraz inne wyobrażenie co do własnego salonu, co za tym idzie? Nie istnieje jeden słuszny wzór na aranżacje salonu. Planując aranżacje salonu, warto pamiętać o kilku najważniejszych aspektach:

  1. Metraż salonu oraz jego kształt.
  2. Gdzie znajdują się okna w pomieszczeniu.
  3. W którym miejscu są gniazdka, czy też kaloryfer jeżeli nie posiadamy ogrzewania podłogowego.
  4. Piętro naszego mieszkania.

Bez uwzględnienia tych elementów nie możemy zabrać się za tworzenie salonu.

boho

Jaki wybrać styl aranżacji?

Przede wszytskim zastanów się, jakie lubisz kolory, wzory i materiały. To od nich będzie zależało na jaki styl się zdecydujesz.

  1. Styl skandynawski – prosty, ale ciekawy, oszczędny w formie, ale nadal przytulny. Biel jako kolor bazowy mebli uzupełniony czernią, szarością i beżem. Dodatkiem delikatnego koloru jest naturalne drewno. Prosta forma bez zbędnych dodatków, jedynym wyjątkiem są poduszki i koce, które idealnie współgrają z tym stylem.
  2. Styl nowoczesny - przestronnie, przejrzyście, prosto i funkcjonalnie. Oszczędna forma, pozbawione zbędnych dekoracji. Stonowane kolory: biel, czerń, szarość i beże.
  3. Styl klasyczny - idealny wybór dla osób, które nie lubią zmian. Ponadczasowy sposób na urządzenie mieszkania. Stonowane ciepłe kolory (brązy, beże). Spójność, symetria i proste formy. Dbałość o detale.
  4. Styl boho - pierwsze co nam przychodzi do głowy to mocne, wyraziste kolory, patchworkowe wzory, naturalne materiały, takie jak: wiklina, bambus, drewno i dużo kwiatów.
  5. Styl hampton - inspirowany nadmorskimi klimatami. Neutralne kolory i odcienie niebieskiego, duże jasne lampy. Długie, zwiewne i jasne zasłony w oknach. Duże, rozłożyste kanapy pokryte dużą ilością poduszek. Najprościej ujmując, jest to  harmonia, spokój i ład.
  6. Styl industrialny - ogromne, przestrzenne i duże okna. Stonowane odcienie koloru beżowego, szarego i bieli. Charakterystyczne oświetlenie – metalowe klosze lub odsłonięte żarówki z ciepłym światłem. Nietypowe połączenia, na przykład różnych krzeseł przy stole.
  7. Styl elektryczny - idealne rozwiązanie dla osób, które nie wiedzą, na jaki styl się zdecydować. To istny miszmasz, różne kolory, mieszanka stylów, patchworkowe płytkie  tkaniny. Wnętrze daje efekt uporządkowanego nieładu.
  8. Styl glamour - luksus i blask to pierwsze co nam się kojarzy ze stylem glamour. Bogate i pełne przepychu wnętrza, błyszczące, kryształowe żyrandole, meble na wysoki połysk, masywne pikowane sofy i kanapy. Dominujące kolory to biel i czerń uzupełnione o srebro, złoto czy też róż. Ważną rolę odgrywają duże lustra.
  9. Styl vintage - połączenie tradycji z nowoczesnością. Odnowienie mebli z drugiej ręki. Połączenie staroci i nowoczesnych dodatków. Łagodne formy, charakterystyczne dodatki, takie jak porcelana, świeże kwiaty, kryształowe misy.
  10. Styl rustykalny - cieple i przytulne wnętrze, kojarzą się z wakacjami na wsi. Przeważają jasne kolory, ludowe wzory, kwiaty, stare meble, naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień.

Aranżacja małego salonu - wskazówki

Jeżeli nasz metraż mieszkania nie pozwala nam na duży przestrzenny salon, musimy zrezygnować z niepotrzebnych dodatków. Zbyt duża ich ilość optycznie pomniejszy nasz salon i mimo porządku może wydawać się on chaotyczny. W tym momencie warto zainteresować się stylem: nowoczesnym, industrialnym bądź skandynawskim.

To właśnie one najlepiej sprawdzą się do małych wnętrz. Jasne, delikatne, stonowane kolory i brak zbędnych dodatków optycznie powiększą niewielki salon.

styl industrialny

Jeżeli jednak nie chcemy jasnych i nudnych kolorów, warto zdecydować się na fototapetę do salonu. Naklejona na największej ścianie w naszym salonie może zrobić spektakularny efekt. Musimy jednak pamiętać o tym, że fototapeta nie może być przytłaczająca, warto zdecydować się na wzory z otwartą przestrzenią. Najlepszym wyborem będzie:

  • ocean lub morze,
  • niebo z chmurami,
  • otwarta łąka,
  • głębia lasu,
  • perspektywa dużego miasta,

Oświetlenie salonu

Udana aranżacja to nie tylko dodatki, kolor ścian, czy też meble - sekret tkwi w szczegółach. Mowa tu o oświetleniu, które jest kluczowe, wpływa na komfort i samopoczucie, a w dodatku stanowi dopełnienie całej aranżacji. W dużym wnętrzu oświetlenie powinno się składać z kilku źródeł światła. Jedna lampa do salonu to ewidentnie za mało.

W pierwszej kolejności warto zadbać o oświetlenie ogólne, które zapewni jasność w całym pomieszczeniu. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się lampa sufitowa, pamiętaj, żeby powiesić ja nie niżej niż na wysokości 2 m. Następnie wybieramy oświetlenie strefowe, które stworzy nam wyspy świetlne. Pożądany efekt zagwarantuje lampa stojąca do czytania.  Na sam koniec oświetlenie dekoracyjne. Tworzą one przytulny akcent w salonie, dlatego nie warto z nich rezygnować. Wszelkie taśmy LED i lampy dekoracyjne świetnie współgrają z dużą przestrzenią.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie