Jak wybrać pomoc do sprzątania domu?

Maciej Piwowski
24.01.2022

Coraz więcej osób korzysta z pomocy domowej, głównie w zakresie sprzątania. Nie ma w tym ani nic niestosownego, ani burżuazyjnego – skoro narzekamy na chroniczny brak czasu, a przy okazji możemy dać komuś zarobić, to dlaczego z tego nie skorzystać? Jeśli właśnie rozglądasz się za pomocą do sprzątania domu, to na dobry początek dowiedz się, jak wybrać taką osobę.

Pani sprzątająca czy firma?

To zasadnicze pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć. Zaletą prywatnej osoby na pewno jest większe oddanie oraz – z reguły – większa dokładność. Osoby oferujące się do sprzątania domów bardzo często dorabiają sobie w ten sposób do emerytury czy niskiej pensji, dlatego zależy im na długofalowej współpracy. Nie bez znaczenia są również atrakcyjniejsze stawki.

Z drugiej jednak strony firma wystawia fakturę (ważne dla osób prowadzących działalność gospodarczą), można od niej więcej wymagać, raczej nie zawala terminów i działa o wiele szybciej, ponieważ dom w jednym czasie sprząta nawet kilka osób. Decyzja należy zatem do Ciebie.

Tylko z polecenia!

W przypadku usług sprzątających kluczowe znaczenie ma zaufanie. To jasne, że stresujesz się wizją oddania swojego domu pod opiekę obcej osobie, której nie znasz i nie wiesz, czego się po niej spodziewać. Dlatego radzimy: postaw na kogoś z polecenia. Zapytaj swoich znajomych czy rodzinę o namiary na sprawdzoną pomoc sprzątającą. W ostateczności możesz też poprosić o rekomendacje na lokalnej grupie facebookowej. Z kolei w przypadku firm najważniejszym kryterium wyboru powinny być oceny w Google.

Próba mile wskazana

Niezależnie od tego, czy ostatecznie zdecydujesz się na prywatną pomoc sprzątającą czy firmę, to nie nawiązuj od razu długofalowej współpracy. Najpierw sprawdź, czy druga strona gwarantuje oczekiwany przez Ciebie standard sprzątania. Nie ma innego sposobu niż zlecić pierwsze sprzątanie i ocenić efekty.

Jeśli zauważysz drobne niedociągnięcia, natomiast ogólnie dom zostanie dobrze posprzątany, to jest tutaj potencjał do stałego zlecania prac porządkowych po uprzednim wprowadzeniu oczekiwanych przez Ciebie poprawek.

Ustalenie zakresu obowiązków

Gdy wybierzesz już odpowiednią osobę lub firmę, to nie zapomnij dokładnie omówić zakresu obowiązków. Upewnij się, że druga strona wie, co ma robić, a ustalona cena obejmuje wszystkie prace, jakie chcesz zlecić – na przykład nie tylko sprzątanie, ale też pranie, prasowanie czy porządkowanie ogródka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.