Jak wyczyścić srebro? Sprawdzone domowe sposoby

Jerzy Biernacki
08.10.2021

Srebrne przedmioty mają niestety to do siebie, że po latach lubią czernieć. Wtedy nie wystarczy już zwykła pielęgnacja z użyciem wody czy delikatnego detergentu. Konieczne będzie wytoczenie „cięższych dział”. Wszystko, czego potrzebujesz do wyczyszczenia sczerniałego srebra znajdzie w swoim domu. Wykorzystaj któryś z tych sposobów.

Pasta do zębów

Być może słyszałaś o tym sposobie, ale nie bardzo wierzysz w jego skuteczność. Tymczasem on naprawdę działa. Nałóż odrobinę pasty do zębów na miękką ściereczkę i zacznij pocierać srebrny przedmiot. Po kilku chwilach zauważysz wyraźną poprawę. Pamiętaj natomiast, aby nie używać pasty wybielającej oraz zawierającej dużo sodu.

Sól i folia aluminiowa

To najskuteczniejszy spośród domowych sposobów na wyczyszczenie srebra. Jedyne, co będzie Ci potrzebne, to zwykła folia aluminiowa oraz roztwór soli. Przygotujesz go dodając 5 łyżeczek soli do 1 litra letniej wody.

Teraz musisz wyłożyć folią dno dowolnego naczynia, byle nie metalowego i nalać roztwór soli. Po dokładnym wymieszaniu włóż do środka srebrne przedmioty i zostaw na dłuższy czas. Reszta zadzieje się sama. Srebro odzyska dawny blask, a efekt na pewno pozytywnie Cię zaskoczy.

Pamiętaj, aby po zakończeniu „kąpieli” dokładnie umyć srebrne przedmioty pod bieżącą wodą z dodatkiem mydła, a następnie wysuszyć i schować do szuflady.

Gazowany napój cytrynowy

Nie będziemy podawać dokładnej nazwy, ale na pewno kojarzysz takie napoje, które są dostępne w każdym sklepie. Fajnie sprawdzają się one w pielęgnacji srebrnych przedmiotów, ponieważ rozpuszczają nalot odpowiadający za czernienie np. biżuterii.

Jak zastosować ten sposób? To bardzo proste. Wystarczy tylko nalać napój do miski i zanurzyć w nim wszystkie srebrne przedmioty, które chcesz wyczyścić. Długość moczenia jest zależna od stopnia zabrudzenia – może to być kilkanaście minut, jak i kilka godzin.

Popiół

Ten domowy sposób czyszczenia srebrna doskonale znają nasze babcie i on nadal świetnie się sprawdza. Nie może to być jednak popiół ze spalania węgla, który mógłby porysować srebrną powierzchnię. Sprawdzi się tutaj popiół z drewna, pelletu, papierosów etc. Niewielką ilość popiołu nabierz na ściereczkę (lekko wilgotną) i zacznij pocierać srebrny przedmiot aż do uzyskania pożądanego efektu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.