Jak wykończyć dom bez kredytu?

Jerzy Biernacki
24.10.2022

Kredyty hipoteczne spędzają sen z powiek milionom polskich rodzin. Raty są coraz wyższe, a zdolność kredytowa gwałtownie spadła w wyniku podniesienia stóp procentowych. Wiele osób nie może sobie dziś pozwolić na zaciągnięcie kredytu. Tymczasem bez zastrzyku finansowego ze strony banku trudno jest np. wykończyć dom. Wciąż jest to natomiast możliwe, a kilkoma wskazówkami dzielimy się z Tobą w naszym poradniku.

Praca własna – bez tego ani rusz

Od razu zaznaczmy też, że naprawdę nie ma się czego bać. Prace wykończeniowe to nie fizyka kwantowa i każdy może się tego nauczyć – oczywiście metodą prób i błędów. Efekt nie będzie może spektakularny, trzeba będzie włożyć w to mnóstwo czasu i sił, ale zaoszczędzenie na usługach fachowców to najlepszy sposób na poradzenie sobie bez kredytu.

Poluj na końcówki serii

Końcówek serii najlepiej jest szukać w marketach budowlanych oraz w hurtowniach. Często można upolować naprawdę świetne promocje, ponieważ sprzedawcom bardziej opłaca się zrezygnować z marży, niż zajmować cenną powierzchnię magazynową.

Odwiedzaj namioty z płytkami

Takie namioty sprzedają płytki z końcówek kolekcji, drugiego gatunku lub po prostu niewpisujące się w aktualne trendy designerskie. Jeśli Ci to nie przeszkadza, a priorytetem jest tanie wykończenie domu bez kredytu, to na pewno znajdziesz w namiotach płytki podłogowe, ścienne, do łazienki, kuchni czy garażu.

Skup resztki materiałów po sąsiedzku

Świetnym źródłem tanich materiałów wykończeniowych mogą być lokalne grupy facebookowe, na których wiele osób ogłasza chęć sprzedaży na przykład kilku metrów płytek czy kilkunastu metrów paneli podłogowych. Warto również przejść się po okolicznych budowach i podpytać właścicieli, czy nie zostały im resztki klejów, mas szpachlowych etc.

Podziel remont na etapy

Ograniczone środki na wykończenie domu nie pozwalają zrobić wszystkiego od razu. Nie ma też takiej potrzeby. Jeśli musicie się jak najszybciej wprowadzić, aby np. nie ponosić kosztu wynajmu mieszkania, to wykończcie tylko te niezbędne pomieszczenia – jedną łazienkę, kuchnię oraz sypialnie. W kuchni wcale nie potrzebujecie kompletnej zabudowy – mogą to być meble z odzysku, które pozwolą przygotowywać posiłki i przechowywać różne produkty. Trzeba trochę pokombinować, natomiast jak najbardziej jest to możliwe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.