Jak zoptymalizować wykorzystanie zmywarki?

Maciej Piwowski
24.02.2022

Jeśli masz zmywarkę, to na pewno zgodzisz się ze stwierdzeniem, że jest to niezbędny sprzęt domowy i trudno byłoby wyobrazić sobie bez niej życie. Okazuje się jednak, że wiele z nas korzysta ze zmywarki w sposób nieprawidłowy, a na pewno nieoptymalnie, przez co wzrastają koszty eksploatacji urządzenia – zużycie wody, prądu i chemii. Dowiedz się zatem, jak zoptymalizować wykorzystanie zmywarki. To naprawdę nic trudnego, wymaga tylko zmiany przyzwyczajeń.

Zawsze załaduj zmywarkę do pełna

To nadrzędna zasada, której warto się trzymać. Jeśli nigdy nie udaje Ci się wypełnić zmywarki do ostatniego wolnego miejsca, to najwyraźniej masz za szerokie urządzenie i lepiej było wybrać zmywarkę w rozmiarze 40 cm. Teraz jednak nie ma co tego rozpamiętywać. Staraj się zbierać naczynia tak długo, aż zmywarka rzeczywiście będzie pełna – może to wymagać uzupełnienia naczyń w domu.

Mało naczyń? Włącz program „Polowa załadunku”

Jeśli zdarza się, że nie masz tylu naczyń, aby wypełnić nimi całą zmywarkę, a musisz szybko umyć kilka kubków i talerzy, to zawsze korzystaj z programu „Połowa załadunku”. Co prawda zużywa on całą tabletkę, ale jednocześnie jest oszczędniejszy pod względem zużycia wody i prądu, a przy tym znacznie krótszy od standardowego.

Staraj się korzystać z programu „Eco”

Twoja zmywarka na pewno ma taki program i wiedz, że jest on optymalny dla większości naczyń. Minusem programu „Eco” jest na pewno bardzo długi czas mycia (nawet ponad 4 godziny), dlatego warto tutaj zmienić swoje przyzwyczajenia i np. włączać zmywarkę rano, przed wyjściem do pracy. Dzięki temu po powrocie do domu zostanie Ci już tylko rozpakować zmywarkę.

Prawidłowo układaj naczynia w poszczególnych koszach

Kosze w zmywarce nie zostały zaprojektowane przypadkowo. Zawsze dolny kosz jest przeznaczony na talerze i garnki, a górny na kubki, szklanki i ewentualnie małe talerzyki. W wielu zmywarkach znajdziemy dziś także dodatkową szufladę na sztućce, którą można wykorzystać do ułożenia na niej niskich miseczek. Prawidłowe ułożenie naczyń na ogromny wpływ na skuteczność mycia.

Na koniec jeszcze jedna wskazówka: nie upychaj naczyń na siłę. Gdy już nic więcej się nie zmieści, to lepiej jest nawet umyć kilka talerzy czy głęboki garnek ręcznie. Zbyt ciasno ułożone naczynia często są niedomyte, co oznacza stratę czasu i energii.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.