Jest symbolem świąt w wielu domach. Jak dbać o gwiazdę betlejemską?

Gwiazda betlejemska to potoczna nazwa poinsecji, pięknego kwiatu, który co roku w grudniu pojawia się w milionach polskich domów. Ta roślina o tropikalnym pochodzeniu prezentuje się wyjątkowo efektownie, ale również wymaga specyficznej pielęgnacji. Dowiedz się, co trzeba robić, aby cieszyć się widokiem poinsecji przez długi czas, nie tylko w okresie świąt.

Ciemność!

Warunkiem dobrego kwitnienia poinsecji jest zapewnienie jej długich okresów całkowitej ciemności. Wynika to z natury kwiatu. W krajach tropikalnych dzień praktycznie zawsze trwa maksymalnie 12 godzin. Dlatego właśnie gwiazda betlejemska najlepiej czuje się w Polsce zimą, gdy dni także są bardzo krótkie.

Poinsecję najlepiej postawić w pomieszczeniu, w którym nie jest zbyt często zapalane sztuczne światło. Może to być więc przedpokój, ale też zacieniona część salonu. Unikaj natomiast kuchni.

Pamiętaj, że gwiazda betlejemska wymaga stanowiska dobrze nasłonecznionego. Nie należy jej jednak wystawiać na bezpośrednie działanie przeciągu – podczas wietrzenia trzeba koniecznie zdjąć doniczkę z parapetu.

Jaką temperaturę lubi poinsecja?

Optymalna jest temperatura pokojowa, czyli w polskich warunkach wynosząca około 21-22 stopnie Celsjusza. Jeśli lubisz „zimny wychów”, to gwiazda betlejemska nie będzie się dobrze czuć w Twoim mieszkaniu – zbyt niska temperatura powoduje żółknienie i opadanie liści. Minimalna temperatura, w jakiej można trzymać poinsecję, wynosi 12 stopni. Z tego powodu kwiat średnio nadaje się do ogrodu zimowego.

Podlewanie i wilgotność powietrza

Poinsecja uwielbia wilgoć (w końcu pochodzi z krajów tropikalnych), dlatego należy koniecznie pamiętać o jej obfitym i częstym podlewaniu. Najlepiej robić to dwa razy w tygodniu, pilnując przy tym, by ziemia była zawsze wilgotna.

Po przekwitnięciu podlewanie ograniczamy do jednego razu w tygodniu. Dopiero na wiosnę wracamy do normalnego trybu, pamiętając przy tym o przycięciu pędów. Jest wtedy duża szansa na to, że gwiazda betlejemska znów pięknie się przebarwi i będzie ozdobą podczas kolejnych świąt.

Poinsecja lubi wysoką wilgotność powietrza, dlatego warto zainwestować w nawilżacz lub powiesić mokry ręcznik na grzejniku w pomieszczeniu, w którym znajduje się kwiat. Dobrym pomysłem będzie także ustawienie w pobliżu doniczki miseczki z wodą oraz regularne zraszanie liści.

Jak wybrać dobrą poinsecję?

Najważniejsze jest, aby kwiat był w pełni rozwinięty. Na liściach nie mogą się znajdować ślady szkodników. Jeśli którekolwiek liście są żółte, lepiej odpuścić sobie zakup, bo to oznacza, że kwiat nie był prawidłowo pielęgnowany i będzie chorować.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.