Mole spożywcze w kuchni: co robić?

Mateusz Nowak
03.12.2019

Mol spożywczy to wyjątkowo nieprzyjemny „lokator” w domowej kuchni. Gdy już się w niej rozgości, będzie bardzo trudno się go pozbyć. Niestety, nie ma żadnej złotej zasady, która gwarantowałaby 100% ochronę przed molami spożywczymi. Mogą się one pojawić w każdej kuchni, niezależnie od stopnia czystości. Warto zatem wiedzieć, co zrobić, gdy już stwierdzimy obecność moli spożywczych. Kilka praktycznych wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Czym są mole spożywcze?

Mole spożywcze to gatunek nocnego motyla, prawidłowo nazywany omacnicą spichrzanką. Bytuje w środowisku ludzkim, oczywiście tam, gdzie znajdują się produkty spożywcze. Stąd mole spożywcze najczęściej można odkryć albo w kuchni, albo w szafkach z suchym pożywieniem, albo w spiżarni. Mole same w sobie nie są groźne dla człowieka, jednak wyglądają bardzo niesympatycznie i przede wszystkim zagrażają żywności.

Naturalnym pożywieniem dla moli spożywczych jest suchy prowiant, zwłaszcza nieprzetworzony. Spichrzanka uwielbia produkty mączne oraz zbożowe, stąd bardzo często można natknąć się na mole żerujące w kaszy, ryżu, płatkach kukurydzianych, ale też mące, ciastkach czy słonych paluszkach.

Największy problem związanymi z molami spożywczymi polega na tym, że błyskawicznie się rozmnażają. Parka osobników może momentalnie dać początek prawdziwej kolonii, czego objawem są jajeczka moli spożywczych znajdywane na paczkach z produktami żywnościowymi. Jest to wyraźny sygnał, że czas najwyższy zabrać się za zrobienie porządków i wyproszenie niechcianych lokatorów.

Jak pozbyć się moli spożywczych?

Przede wszystkim trzeba powyciągać wszystkie produkty z szafki czy spiżarni, w której stwierdzono obecność moli. Następnie całą powierzchnię dokładnie myjemy wodą z octem. Opakowania produktów trzeba dokładnie przejrzeć w poszukiwaniu jajeczek. Dobrze będzie przesypać suche produkty do szklanych, szczelnie zamykanych słoików lub plastikowych pojemników.

Następnym krokiem jest rozwieszenie specjalnych pułapek na mole spożywcze. Są to zwykłe lepy wydzielające zapach przyciągający owady. Jeśli w ciągu tygodnia w pułapkę nie wpadnie żaden szkodnik, można uznać, że operacja zakończyła się sukcesem. Nie jest to jednak takie pewne, dlatego zaleca się zostawienie pułapek na cały okres ich przydatności, który zwykle wynosi około 3 miesiące.

Bardzo istotne jest przy tym, aby po tej nieprzyjemnej przygodzie zminimalizować ryzyko ponownego pojawienia się moli spożywczych. W tym celu wszystkie suche produkty spożywcze należy szczelnie zamykać (po otwarciu oryginalnego opakowania lepiej jest przesypać zawartość do słoika lub pudełka), nie zostawiać rozsypanego jedzenia czy choćby ociupinki mąki, a po przyniesieniu nowych produktów ze sklepu i przed włożeniem ich do szafki czy spiżarni, dokładnie je wytrzeć i sprawdzić, czy nie ma nich jajeczek mola spożywczego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie