Na co zwrócić uwagę, wybierając ekspres na kapsułki?

Marek Szydełko
11.06.2021

Wielu fanów kawy wybiera dzisiaj ekspres na kapsułki. To tańsza opcja niż ekspres ciśnieniowy, niezabierająca wiele miejsca. Jak wybrać jednak odpowiedni model? Który ekspres na kapsułki spełni wszelkie oczekiwania? Czy ten model nada się też do gastronomii? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Dlaczego ekspres na kapsułki?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy ekspres na kapsułki jest stosunkowo tani. To rozwiązanie niskobudżetowe w porównaniu z ekspresami ciśnieniowymi. Taki ekspres doskonale wkomponowuje się też w przestrzeń małej kuchni – jest bardzo kompaktowy i wygodny. Poza tym ekspres na kapsułki ma też wyjątkowo prosty system działania. Wystarczy włożyć do niego odpowiednią kapsułkę, wlać wodę oraz wcisnąć przycisk "start". Po kilku sekundach zyskamy pyszną, aromatyczną kawę, która doda nam energii na cały poranek. Kawa w kapsułkach występuje też we wszystkich możliwych wariantach: espresso, americano, latte, cappuccino, macchiato i tak dalej. Coś dla siebie znajdą zatem zarówno fani czarnej kawy, jak i tej z mlekiem lub mleczną pianką.

Jak wybrać odpowiedni ekspres na kapsułki?

Podstawowym czynnikiem, jaki należy brać pod uwagę, stawiając na ekspres na kapsułki, jest jego producent. To warunkuje bowiem jakość, wytrzymałość i niezawodność ekspresu. Jednocześnie kupując ekspres danej marki, trzeba będzie do niego również kompletować kapsułki tej samej marki. Chodzi zatem nie tylko o sam sprzęt, ale również smak kawy. Poza tym na rynku istnieją modele z różnymi wariantami i modyfikacjami. Niektóre ekspresy wymagają dodawania mleka w proszku, inne posiadają wbudowany spieniacz lub cały mechanizm "mleczny" wraz z pojemnikiem na mleko. Można zatem dobrać model idealnie pasujący do potrzeb jego użytkownika.

Ekspres do kawy – jakie ciśnienie?

Kawa jest wytwarzana pod dużym ciśnieniem. Specjaliści od ekspresów do kawy twierdzą, że urządzenie powinno oferować ciśnienie przekraczające 15 barów. Oczywiście im więcej tym lepiej. Wysokie ciśnienie powoduje bowiem, że kawa staje się bardziej aromatyczna i bogatsza w smaku. Na marginesie warto też wspomnieć, że istnieją ekspresy na kapsułki większe i mniejsze. Te większe oferują zdecydowanie lepszą wydajność. Model Saeco Area OTC HSC posiada na przykład zbiornik o pojemności aż 4 litrów, możliwość podłączenia do sieci wodociągowej, pojemnik na 40 kapsułek, a także pojemność tacki ociekowej 2,5 litra. To oznacza, że wymaga jakiejkolwiek ingerencji użytkownika raz na 40 zrobionych kaw. To egzemplarz idealny do biur i gastronomii.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.