Na pewno dobrze wiesz, że poszczególne gatunki roślin ogrodowych mają specyficzne wymagania w zakresie rodzaju podłoża. Jedne preferują glebę kwaśną, inne zasadową itd. Zdecydowana większość roślin wymaga jednak przede wszystkim gleby przepuszczalnej. Co zatem zrobić, gdy w Twoim dopiero projektowanym ogrodzie dominuje glina? Sprawdź i wykorzystaj nasze wskazówki.
To najdroższa i najbardziej kłopotliwa, ale też najskuteczniejsza metoda poradzenia sobie z gliną w ogrodzie. Jeśli pieniądze nie grają roli, to warto zlecić wywóz gliny i zastąpienie jej przepuszczalną glebą, np. popularnym czarnoziemem. Wystarczające będzie wybranie gliny na głębokość kilkudziesięciu centymetrów, ale to i tak oznacza, że na działkę o powierzchni biologiczne czynnej około 600 metrów kwadratowych trzeba będzie zamówić 50-80 samochodów nowej ziemi (to niestety bardzo duży koszt).
Prostszą, tańszą, ale bardzo czasochłonną metodą poradzenia sobie z gliniastym podłożem w ogrodzie jest zmieszanie go z piaskiem. Dzięki temu grunt będzie bardziej przepuszczalny, a jednocześnie zachowamy w gruncie rzeczy dość cenną glinę, która fantastycznie trzyma wilgoć (minimalizuje ryzyko przesychania korzeni roślin). Po zmieszaniu gliny z piaskiem warto zastosować jeszcze około 10-15 centymetrową warstwę żyznego czarnoziemu pod trawnik, natomiast podczas sadzenia roślin na rabatach zalecamy wypełniać dołki ziemią próchniczą.
Niezależnie od tego, jaki ma być docelowy charakter ogrodu i jakie rośliny planujesz w nim zastosować, bezwzględnie musisz zlecić wykonanie odwodnienia. Zapobiegnie ono tworzeniu się kałuż na trawniku oraz zalewaniu rabat kwiatowych podczas opadów deszczu. Dodatkowo odwodnienie jest niezbędne w celu ochrony fundamentów budynku – przy gliniastym gruncie to wręcz obowiązkowy element realizacji inwestycji.
Gliniasty grunt jest bardzo problematyczny, ale są rośliny, które spokojnie sobie w nim poradzą. Możesz więc pomyśleć o wybraniu ich do swojego ogrodu. Na tej liście umieścimy między innymi cis, sosnę, brzozę, dereń biały, wierzbę, olchę, cyprysik błotny, dąb błotny, żurawinę błotną, kosaciec żółty, magnolię, porzeczki, żonkile, narcyzy czy hortensję ogrodową.