Odświeżenie domku narzędziowego – zrobisz to sama!

Maciej Piwowski
05.04.2022

Domek narzędziowy jest bardzo potrzebny w każdym ogrodzie. Trzymamy w nim narzędzia do prac ogrodniczych, różne wiaderka, kosiarkę, nierzadko rowery czy zabawki dzieci. Taki domek najczęściej wykonuje się z drewna. Może on stanowić prawdziwą ozdobę ogrodu, ale tylko pod warunkiem, że jest zadbany i nie widać po nim upływu czasu. Jak szybko odświeżyć wygląd domku narzędziowego? Spokojnie poradzisz sobie z tym sama, a my przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek.

Zeszlifuj drewno

Drewno, nawet dobrze zabezpieczone przed niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi, po kilku latach może wyglądać na zmęczone. Dlatego w pierwszym kroku warto delikatnie zeszlifować powierzchnię ścian domku. Dzięki temu pozbędziesz się drzazg i zadziorów oraz starego, wyblakłego już koloru. Użyj zwykłego papieru ściernego o drobnej granulacji.

Pomaluj domek środkiem impregnującym

Wybór takich środków jest ogromny, dlatego najlepiej przejdź się do marketu budowlanego lub innego sklepu, w którym będziesz mieć możliwość porównania wariantów kolorystycznych. Nie musi to być także impregnat – fajnie sprawdzają się chociażby lazury do drewna.

Jeśli zależy Ci na bardzo dobrym zabezpieczeniu drewnianego domku narzędziowego, to podpytaj specjalistę o najlepszy dostępny środek. Niektóre z takich produktów zapewniają ochronę przed warunkami pogodowymi nawet przez 6-7 lat. Fakt, kosztują więcej, ale przynajmniej nie będziesz musiała tak często odświeżać domku.

Postaw przed domkiem donice z kwiatami

To bardzo prosty sposób na to, aby od ręki odmienić wygląd domku, a może nawet zasłonić jakieś nieciekawe elementy, które kłują Cię w oczy i psują estetykę tej części ogrodu – jak chociażby betonowy fundament.

Co ważne, nie musisz wcale inwestować w nowe, bardzo drogie donice. Przed domkiem narzędziowym fajnie sprawdzają się wariacje, czyli np. zastosowanie starego wiadra stalowego. Pokombinuj, sprawdź, co już masz, a następnie stwórz efektowną kompozycję kwiatową, która będzie zdobić przestrzeń przed domkiem od wiosny do późnej jesieni.

Powieś elementy ozdobne

Mogą to być na przykład papierowe lampiony, piękny karmnik dla ptaków, domek dla pszczół czy kratki pod pnące gatunki roślin. Skorzystaj z tej porady, jeśli zależy Ci na maksymalnym zasłonięciu domku narzędziowego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.