Prace w ogrodzie, do których wcale nie potrzebujesz męskiej pomocy

Mateusz Nowak
09.05.2022

Wiele kobiet wychodzi z założenia, że aby doprowadzić ogród do porządku i utrzymać go w pięknym stanie potrzebują pomocy mężczyzny. Jeśli Twój partner się do tego nie garnie lub po prostu go nie masz, to wcale nie jesteś skazana na usługi profesjonalnych firm ogrodniczych. Sprawdź, z którymi popularnymi pracami w ogrodzie bez problemu poradzisz sobie sama, zyskując przy tym mnóstwo satysfakcji.

Koszenie trawnika

Nie jest to nic trudnego, zwłaszcza jeśli dysponujesz lekką i zwrotną kosiarką elektryczną, a powierzchnia trawnika nie jest przesadnie duża. Koszenie to obowiązkowa czynność, jaką należy wykonywać w przydomowym ogrodzie – w sezonie wiosenno-letnim robimy to raz w tygodniu, ale gdy nadejdzie fala upałów, to częstotliwość koszenia ograniczamy do niezbędnego minimum.

Przycinanie drzew i krzewów

To również nie jest specjalnie wymagająca czynność. Przydadzą Ci się natomiast solidne nożyce oraz sekator. Jeśli masz w ogrodzie wysokie drzewa wymagające przycinania, to zainwestuj w nożyce teleskopowe, czyli na długim wysięgniku. Porządny sprzęt pozwoli przeprowadzić cięcie nawet osobie dysponującej ograniczoną siłą fizyczną.

Pielenie

Chyba najbardziej nielubiana czynność, jaką trzeba wykonywać w przydomowym ogrodzie, ale jeśli chcesz utrzymać teren w pięknym stanie, to niestety od niej nie uciekniesz. Podstawą sukcesu jest tutaj zachowanie regularności – jeśli zapuścisz ogród, to jego odchwaszczenie zajmie Ci mnóstwo czasu i będzie męczące. Warto więc planować sobie tę czynność na przykład raz w tygodniu po pół godziny.

Grabienie liści

Jesienią musisz usunąć opadnięte liście z trawnika i rabat kwiatowych, aby nie gniły – to mogłoby zaszkodzić innym roślinom. W grabieniu również bardzo ważna jest regularność. O wiele szybciej i mniejszym wysiłkiem pozbędziesz się niewielkiej ilości na bieżąco opadających liści – nie zostawiaj więc sobie tego na ostatnią chwilę, tuż przed zimą.

Nawożenie

Nawozić trzeba zarówno trawnik, jak i drzewa owocowe, rośliny i krzewy ozdobne oraz kwiaty doniczkowe stojące na tarasie. Nie ma w tym żadnej filozofii – wystarczy stosować się do zaleceń producenta nawozu. Trawnik wygodnie, szybko i bez wysiłku nawieziesz przy pomocy siewnika.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie