Pralka ładowana od góry: czy to dobry wybór dla Ciebie?

Zgodzisz się chyba z tezą, że pralka jest niezbędnym elementem wyposażenia domu, zwłaszcza takiego, w którym mieszkają dzieci. Jeśli masz pociechy, to z pewnością pralka nie ma u Ciebie łatwego życia i jest bardzo intensywnie eksploatowana. Przyszedł czas na jej wymianę? W takim razie możesz rozważyć zakup pralki ładowanej od góry. Takie modele mają kilka istotnych zalet, ale także wady. Wszystkie wymieniamy w naszym poradniku.

Dlaczego warto kupić pralkę ładowaną od góry?

Pierwszym atutem takich modeli jest to, że zajmują niewiele miejsca – przynajmniej w porównaniu z klasycznymi pralkami ładowanymi od przodu. Takie urządzenie spokojnie zmieścisz w małej łazience. Jeśli więc Twoim priorytetem jest rozsądne zagospodarowanie przestrzeni, weź pod uwagę właśnie pralkę ładowaną od góry.

Kolejną kwestią je cena. Na pewno zauważyłaś, że pralki ładowane od góry są nieco tańsze niż te klasyczne, nawet pomimo tego, że oferują zbliżone parametry pracy. Wynika to głównie z tego, że producenci mogą sporo zaoszczędzić na materiałach do produkcji pralki. Design urządzenia ma drugorzędne znaczenie, co też nie pozostaje bez wpływu na cenę.

Największą zaletą pralek ładowanych od góry jest wygoda. Jeśli nie cierpisz schylać się do bębna i wyjmować z niego ciężkiego prania, to model z drzwiczkami na górze jest stworzony dla Ciebie. Twoje plecy będą Ci wdzięczne za podjęcie takiej decyzji!

Na marginesie wspomnijmy jeszcze, że pralki ładowane od góry są bezpieczniejsze, ponieważ małemu dziecku byłoby bardzo trudno otworzyć drzwiczki w trakcie prania czy np. zmienić ustawiony program.

Pamiętaj o wadach

Pralki ładowane od góry mają w zasadzie tylko dwie wady, z których jedna jest niestety bardzo istotna. Chodzi o ograniczoną ilość wsadu. Jeśli masz liczną rodzinę, może to stanowić dla Ciebie problem. Pod względem ładowności pralki z drzwiczkami od przodu nadal są bezkonkurencyjne.

Drugą wadą pralek ładowanych od góry jest to, że nie można ich zabudować (musisz przecież mieć dostęp do drzwiczek. Z tego też powodu nie nadają się one do umieszczenia w kuchni, co jest chętnie praktykowane przez właścicieli małych mieszkań.

Jeśli wymienione wady nie stanowią dla Ciebie poważnego problemu, śmiało możesz zdecydować się na zakup pralki ładowanej od góry, która pod względem wygody użytkowania bije na głowę klasyczne modele ładowane od przodu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.