Przygotuj się psychicznie do budowy domu

Mateusz Rąbalski
27.12.2019

Budowa domu, zwłaszcza pierwszego, jest ogromnym wyzwaniem. Nawet jeśli uda Ci się trafić na bardzo profesjonalną ekipę, to i tak nie unikniesz podejmowania trudnych decyzji czy sytuacji stresowych. Miej tego świadomość i nie podchodź do sprawy huraoptymistycznie. Odpowiednie nastawienie psychiczne jest tutaj kluczowe. W tym poradniku wymienimy kilka typowych sytuacji, z którymi niemal na pewno przyjdzie Ci się zmierzyć w trakcie budowy domu.

Pogoda

Nikt nie ma na nią wpływu, a niestety pogoda potrafi bardzo pokrzyżować plany ekipy i inwestora. Dekarze obiecali, że dach będzie gotowy do końca października? Nie miej do nich pretensji, jeśli od trzech tygodni codziennie leje deszcz i wieje bardzo silny wiatr. Nikt normalny w takich warunkach nie wejdzie na znaczną wysokość i nie zacznie układać dachówek.

Pogoda może storpedować niemal wszystkie prace budowlane na etapie stanu surowego. Ulewne deszcze nie pozwolą wykonać więźby, z kolei silny mróz uniemożliwi wymurowanie ścian nośnych budynku.

Decyzje urzędnicze

Wizyty w urzędach potrafią wyprowadzić z równowagi nawet człowieka, który na co dzień jest ostoją spokoju. Dotyczy to szczególnie wizyt związanych z budową domu. Przygotuj się na to, że nie zawsze trafisz na życzliwego urzędnika.

Zdarzają się ludzie, którzy za punkt honoru stawiają sobie utrudnianie życia innym. Odwlekanie decyzji, wymyślanie problemów, wstrzymywanie prac na czas „konsultacji” – to naprawdę potrafi dać się we znaki każdemu inwestorowi.

Nierzetelni wykonawcy

To temat-rzeka. Niestety, ale w naszym kraju wciąż z dużym prawdopodobieństwem można trafić na ekipy, które nie mają nic wspólnego z fachowym wykonawstwem. Oszukują inwestorów, kradną materiały, nie znają zasad sztuki budowlanej, lekceważą terminy, nie dbają o porządek na budowie itd.

Zatrudnienie takiej firmy, czy raczej „firmy”, na pewno skończy się poważnymi problemami i ogromnymi nerwami. Dlatego do wyboru wykonawcy podejdź z ogromną dozą ostrożności, nie kieruj się wyłącznie kryterium ceny, staraj się korzystać z poleceń innych inwestorów. Pamiętaj też, aby zawsze podpisać z ekipą umowę i żądać wystawiania faktur na wykonane prace.

Napiszemy wprost: nie licz na to, że Twój dom będzie idealny. Z pewnością przytrafią się różne błędy, mniejsze i większe, które trzeba będzie zaakceptować, a w przyszłości naprawić. Ich skala zależy głównie od kompetencji wykonawcy lub wykonawców oraz nadzoru ze strony kierownika budowy i przede wszystkim inwestora.

Materiał przygotowany we współpracy z https://www.jio.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie