Rodzaje lamp ogrodowych – poznaj je, zanim zdecydujesz się na zaprojektowanie oświetlenia zewnętrznego

Mateusz Rąbalski
08.12.2021

Coraz więcej Polaków decyduje się na wykorzystanie oświetlenia zewnętrznego. To idealne rozwiązanie nie tylko w przypadku, gdy chce się mieć efektowne podwórze czy ogród, ale dodatek, który zwiększy komfort użytkowania działki czy bezpieczeństwo na niej. Aby jednak całość została pomyślenie zrealizowana, konieczny jest wybór odpowiednich rodzajów oświetlenia ogrodowego.

Lampa – musi być zewnętrzna

Kiedy decydujemy się na poszczególne rodzaje lamp, zwłaszcza kinkiety czy lamy wiszące, kluczowe jest zwrócenie uwagi na to, by zakupić taki model, który przystosowany jest do użytku zewnętrznego. To oczywiste, jednak cały czas trafiają się klienci, którzy w pędzie zamawiają lampy wewnętrzne zamiast lamp zewnętrznych. Ich wykorzystanie na zewnątrz nie będzie możliwe, gdyż nie będą one odporne na działanie warunków atmosferycznych. Jednocześnie, lampy zewnętrzne w chwili obecnej doskonale prezentują się od strony wizualnej (to nie tylko domena lamp wewnętrznych), a dominującym kolorem jest ciemny popiel.

Jak zasilane są lampy zewnętrzne?

Kluczowym aspektem w przypadku projektowania całego systemu oświetlenia zewnętrznego jest świadomość tego, jak lampy będą zasilane. W znacznej większości przypadków będą to lampy, które będą musiały zostać podłączone do sieci energetycznej. Jeżeli więc planujemy umiejscowienie lampy w danym miejscu, zastanówmy się, czy takie rozwiązanie będzie optymalne również pod kątem samego podłączenia lampy. Może się okazać, że niewielka zmiana położenia sprawi, że podłączenia lampy będzie prostsze, szybsze, a nawet tańsze.

Warto pamiętać, że większość lamp zewnętrznych umożliwia obecnie ich montaż szeregowy. To znaczne ułatwienie, aby jednak całość okazała się możliwa do realizacji, należy nie zapominać o wykorzystaniu dwóch dławików.

Rodzaje lamp ogrodowych – z jakich rodzajów lamp możemy korzystać?

Liczba rodzajów lamp zewnętrznych często zaskakuje osoby, które do tej pory bardzo nie interesowały się tym tematem. Poniżej przedstawiamy te najbardziej popularne, jednak należy pamiętać o tym, że liczba rodzajów lamp ogrodowych jest jeszcze większa.

Dodatkowo, poszczególne lampy zewnętrzne mogą być wyposażone w zintegrowane moduły LED – w takim przypadku ingerencja w moc czy barwę światła generowaną przez lampę będzie niemożliwa, warto więc zwrócić uwagę na jej parametry w momencie zakupu. Wiele lamp wykorzystuje jednak żarówki LED, i w tym przypadku dobór mocy światła czy jego barwy oddawany jest w ręce użytkownika. Dodatkowo, możliwość wymiany żarówki na inną sprawia, że łatwo będzie dostosować taką lampę do nowych wymagań, oczekiwań czy nawet zupełnie nowego miejsca jej montażu.

Jednym z podstawowych i bardzo często wykorzystywanych lamp są reflektory. Ich olbrzymim plusem jest to, że można bardzo wygodnie sterować światłem, które jest przez nie generowane. Jeżeli więc ma padać ono pod nietypowym kątem, lub chcemy bardzo precyzyjnie oświetlić konkretną przestrzeń, lub konkretny punkt, w takim przypadku idealnym wyborem okażą się właśnie reflektory.

Alternatywą dla nich okazują się często kinkiety. Ich olbrzymia ilość na rynku sprawia, że bez najmniejszych problemów uda się dobrać model do konkretnego stylu, który prezentuje dany budynek. Dodatkowo podobnie jak w przypadku kinkietów wewnętrznych, również te zewnętrzne mogą świecić w górę, w dół, lub jednocześnie w górę i w dół. Dzięki czemu znów bardzo łatwo będzie dopasować konkretne kinkiety do tego, czego od nich oczekujemy. Dodatkowo, niektóre modele wyposażone są w ruchomą głowicę, dzięki czemu strumień światła można ukierunkować tam, gdzie się chce. Nie jest to jednak opcja standardowa dla wszystkich kinkietów, dlatego trzeba upewnić się w momencie zakupu, że dany model wyposażony jest właśnie w ruchomą głowicę, jeżeli jest to dla nas kluczowy element.

W następnej kolejności warto zwrócić uwagę na lampy stojące. W ich przypadku mamy do czynienia znów z bardzo wszechstronnym rozwiązaniem. Przede wszystkim, będą one różniły się wysokością oraz mocą, zależnie od stosowanych żarówek. Mniejsze lampy stojące idealnie będą nadawać się do oświetlania okolicy domu lub ogrodu, lecz te najwyższe z nich, latarnie i maszty oświetleniowe (również zaliczane do lamp stojących) chętnie wykorzystywane są na większych przestrzeniach, np. w parkach miejskich.

Kolejnym rodzajem lamp są lampy wiszące. Chociaż i one kojarzą się głównie z wnętrzem budynku, nic bardziej mylnego – są również niezbędne na zewnątrz. Idealnie sprawdzają się one w momencie, gdy konieczne jest równomierne oświetlenie danego miejsca. Często są to miejsca spotkań, dlatego trudno generować światło z jednego kierunku, aby nic go nie zasłaniało, najlepiej wybrać opcję oświetlenia danej przestrzeni z góry, i tutaj właśnie idealnie sprawdzi się lampa wisząca. Najczęstszym miejscem, gdzie są one wykorzystywane, są altany, werandy czy tarasy.

Dobry system oświetlenia zewnętrznego nie obejdzie się bez lamp najazdowych. Jak wskazują sama nazwa, nawet najchętniej na taką lampę, np. kołem samochodu, nie będzie dla niej problemem. Są one bardzo wytrzymałe, w tym na uszkodzenia mechaniczne, ale cechują się również ogromną odpornością na warunki atmosferyczne. Idealnie nadają się do oświetlania schodów, podjazdów, ścieżek, ale sprawdzą się doskonale również w momencie, w którym chcemy oświetlić coś od dołu. Często są one wykorzystywane również w ogrodach, gdzie z ich pomocą od dołu podświetlane są np. konkretne rośliny czy krzewy.

Warto zdawać sobie również sprawę z istnienia lamp podwodnych. Nie są one kupowane bardzo często, ale jeżeli mamy w planach oczko wodne, warto wybrać również oświetlenie podwodne, by było ono bardzo efektownie oświetlone. Taki zabieg gwarantuje efekt wow, którego wiele osób poszukuje.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie