Rolety zaciemniające czy rolety dzień noc - które wybrać?

Nie jest łatwo o głęboki sen, kiedy promienie słoneczne wdzierają się do sypialni. Z drugiej strony, jeśli to samo pomieszczenie służy nam do pracy, trudno będzie się skupić, gdy światła mamy w nim za mało lub za dużo. A co, jeśli marzy nam się drzemka w środku dnia? Jak regulować światło w pomieszczeniach i które rozwiązanie wybrać: rolety zaciemniające czy rolety dzień noc?

Zalety i zastosowanie rolet dzień noc

Jak sama nazwa wskazuje, rolety dzień noc przeznaczone są do uniwersalnego zastosowania. Pozwalają regulować ilość docierającego światła do pomieszczenia w zależności od potrzeb w ciągu całej doby. Zbudowane są z naprzemiennie ułożonych pasów z materiału i przepuszczającej światło siatki. Za pomocą mechanizmu i łańcuszka możemy te dwa rodzaje pasów przesuwać względem siebie i tym sposobem decydować, ile promieni słonecznych przepuszczamy przez okno.

Rolety dzień noc mogą stanowić również element dekoracyjny. Kolor pasów możemy dobrać do aranżacji pomieszczenia i zastosować je w zasadzie w każdym pokoju, kuchni czy nawet łazience. Najlepiej sprawdzają się tam, gdzie często regulujemy dostęp i ilość światła. Dobrym przykładem, w którym warto je zastosować, będzie pokoik dziecięcy, gdzie maluch się bawi, uczy, odbywa drzemki.

Rolety dzień noc - z racji na swoją uniwersalność - nie zaciemniają jednak pomieszczenia w stu procentach, jeśli więc mamy lekki sen, lubimy spać w całkowitej ciemności lub nie potrzebujemy światła słonecznego w pokoju, wybierzmy inny rodzaj rolet, czyli rolety zaciemniające.

Zalety i zastosowanie rolet zaciemniających

Ich ogromną zaletą, oprócz zaciemniania pomieszczenia, w którym są zamontowane, jest również ochrona przed słońcem i temperaturą. Rolety zaciemniające wykonane są na podbudowie gumowej, która nie przepuszcza promieni słonecznych. Pozwala to na całkowite zaciemnienie pomieszczenia. Dodatkowym plusem jest fakt, że przy zaciągniętych roletach zaciemniających, pomieszczenie znacznie mniej się nagrzewa, czyli w gorących miesiącach panuje w nim przyjemny chłód.

Idealnie sprawdzą się w sypialni, ale możemy je powiesić również na oknach w słonecznym salonie czy wszędzie tam, gdzie nadmiar promieni słonecznych nam przeszkadza. Rolety zaciemniające również możemy kupić w różnych kolorach i dopasować do aranżacji pomieszczenia.

Które rolety wybrać?

Osoby, które lubią ciemne pomieszczenia lub potrzebują całkowitego zaciemnienia w ciągu dnia, na przykład, żeby wyświetlić prezentację na ścianie lub ochronić się przed nadmiernym słońcem, z pewnością powinny zdecydować się na rolety zaciemniające.

W przypadku, gdy nie zależy nam na zupełnym zacienieniu i chcemy zachować rytm dobowy, rolety dzień noc będą lepsze. Dzięki pasom możemy regulować jasność w pomieszczeniach, jednak nigdy nie osiągniemy takiego efektu, jak w przypadku rolet zaciemniających. Z drugiej strony rolety dzień noc dają większe możliwości dostosowania ilości światła do naszych aktualnych potrzeb.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.