Rośliny skalniakowe – jakie gatunki najlepiej wybrać?

Mateusz Nowak
19.11.2019

Skalniak jest elementem ogrodu, który widzimy jako pierwszy. Jest jego wizytówką i świadczy o nim oraz jego właścicielach. Od czego zacząć? Kluczem do sukcesu jest poprawna forma i odpowiednio dobrane rośliny, a jedyne co Was ogranicza to wyobraźnia. Jakie rośliny wybrać, aby skalniak nie wymagał w przyszłości ogromu pracy?

Zakładając swój skalniak pamiętajcie, że nie jest on górą przypadkowo położonych kamieni i posadzonych roślin. Jest to temat do którego należy podejść w pełni poważnie i logistycznie. Nie każda roślina nada się do zacienionego ogrodu, i nie każda może rosnąć przy drugiej. Świetnie, jeżeli uda Wam się stworzyć skalniak, który w jakimś stopniu będzie przypominał np. masyw górski czy zakopiańską łąkę.

Zakładanie skalniaka – jak nie popełnić błędu?

  • aranżacja skalniaka wolnostojącego będzie trudniejsza, warto więc wykorzystać np. taras czy oczko wodne i połączyć te dwa elementy,
  • nie szalejcie z kamieniami, co za dużo to nie zdrowo, najlepiej postawcie na maksymalnie dwa różne rodzaje,
  • kamienie muszą być wkopane w działkę na około 1/3-1/4 swojej powierzchni, będą wyglądać naturalniej,
  • niskie kwiaty z przodu, wysokie z tyłu – to chyba oczywiste,
  • rośliny płożące to podstawa, jeśli zakładacie skalniak,
  • najefektowniejszy skalniak powinien być zbudowany z kamieni posiadających ostre kształty, te obłe zdecydowanie się nie sprawdzą.

ABC roślin na skalniak – odmiany i gatunki, które sprawdzą się idealnie

Wybierając rośliny sprawdź czy są one wymagające, jak znoszą suszę, mróz, a także jakiego podłoża potrzebują. Pamiętajcie też, że kwiaty i inne rośliny w przyszłości się rozrosną, więc sadząc je - miejcie to na uwadze.

Rośliny płożące i niskie na skalniak słoneczny – co wybrać?

W tym wypadku świetnie sprawdzą się takie rośliny jak: rojnik ogrodowy, rozchodnik, słonecznica, goździk, floks szydlasty, żagwin ogrodowy, astry bylinowe, czy na przykład czyściec wełnisty.

Rośliny średnie i wysokie na skalniak słoneczny – jakie się nadadzą?

Jeśli chodzi o rośliny większe gabarytowo, które lubią słońce, koniecznie zainteresujcie się takimi jak: rozchodnikowiec okazały, ożota zwyczajna, gipsówka wiechowata, wilczomlecz błękitnawy, dziewanna, dyptam jesionolistny oraz mikołajek agawolistny.

Skalniak w cieniu to nie problem

Jeżeli Twój skalniak jest w cieniu, nadal masz do wyboru sporo pięknych roślin. Zdecyduj się wówczas na takie gatunki jak: funkia, ciemiernik, konwalia majowa, miłek amurski lub na przykład orlik.

Czym uzupełnić skalniak? Trawy ozdobne i rośliny cebulowe

Znanym i lubianym sposobem na urozmaicenie kolorytu skalniaka są rośliny cebulowe. Sadzi się je w grupach po kilkanaście bądź nawet kilkadziesiąt sztuk. Na skalniakach często zobaczycie np. krokusy, zimowity, przebiśniegi, tulipany oraz cebulice. Świetnie sprawdzi się także irys Danford. Warto dodać do aranżacji skalniaka trawy ozdobne. Może to być np. kostrzewa sina, wydmuchrzyca piaskowa lub owsica wieczniezielona.

Artykuł powstał we współpracy z: https://www.bilscy.info/

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie