Sposoby na suszenie prania w małym mieszkaniu

Maciej Piwowski
29.05.2020

Każda z nas regularnie (a mamy małych dzieci nawet kilka razy dziennie) robi pranie. Pralka automatyczna to dziś standard, ale na przestrzeni kilkudziesięciu lat nie zmieniło się jedno: nadal miewamy poważny problem z tym, jak szybko i efektywnie wysuszyć wyprane ubrania. Jest to szczególnie uciążliwe w małym mieszkaniu. Do wyboru masz kilka rozwiązań, które po kolei opisujemy w naszym poradniku.

Suszarka rozkładana

Najprostszy i najpopularniejszy sposób. Rozkłada suszarka ma tę zaletę, że jest relatywnie tani (koszt od kilkudziesięciu złotych), całkiem pojemna, a po złożeniu zajmuje mało miejsca i można ją wsunąć np. za szafę czy pralkę. Po stronie wad trzeba wymienić to, że obwieszona ubraniami potrzebuje sporo przestrzeni – dlatego w małych mieszkaniach zwykle stoi w pokoju dziennym, nie dodając mu uroku.

Rada

Pamiętaj, że podczas suszenia ubrań na suszarce rozkładanej w pomieszczeniu znacząco rośnie poziom wilgotności. Warto więc dodatkowo uruchomić pochłaniacz wilgoci – dzięki temu unikniesz ryzyka zawilgocenia ścian czy paneli podłogowych.

Tradycyjne linki

Niegdyś właściwie standard, dziś trochę zapomniane. Linki w małym mieszkaniu można wykonać w łazience – najczęściej robi się to nad wanną. Fakt, nie są szczególnie urodziwe, ale za to bardzo praktyczne i pomieszczą wiele ubrań. Ich dodatkową zaletą jest fakt, że dzięki umieszczeniu ich blisko sufitu, można śmiało suszyć na linkach np. pościel czy koc. Wady? Zajęte linki utrudniają korzystanie z wanny, a samo rozwieszenie ubrań jest trudniejsze niż na suszarce rozkładanej.

Suszarka na wannę

Bardzo proste rozwiązanie, które jednak można traktować bardziej w kategorii uzupełnienia suszarki rozkładanej i ewentualnie linek. Problemem w tym przypadku jest bardzo ograniczona pojemność suszarki – w praktyce można na niej wysuszyć co najwyżej małe ubrania, jak bielizna.

Suszarka elektryczna

Marzenie niejednej z nas, które jest coraz bardziej dostępne. Jeszcze kilka lat temu suszarki elektryczne były ekstremalnie drogie, ale dziś taki sprzęt można kupić już w cenie nawet poniżej 2000 złotych. To bezapelacyjnie najlepsze rozwiązanie do małego mieszkania. Ubrania z suszarki są praktycznie gotowe do ułożenia w szafie, ewentualnie do wyprasowania. Urządzenie oczywiście pobiera sporo energii elektrycznej, co trzeba mieć na uwadze, jeśli już teraz płacisz dość wysokie rachunki za prąd. Jeśli jednak Cię na to stać, zdecydowanie polecamy zainwestować w suszarkę elektryczną – ewentualnie pralko-suszarkę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.