Urlop a podlewanie kwiatów – jak sobie z tym poradzić?

Mateusz Nowak
07.04.2022

Wyjeżdżasz na dwutygodniowy urlop i martwisz się, co zrobić z roślinami doniczkowymi, aby nie zmarniały? To typowy problem, z którym można sobie jednak dość łatwo poradzić – i to na kilka sposobów. Wszystkie popularne gatunki roślin domowych wymagają regularnego podlewania, dlatego raczej nie powinnaś zostawiać ich na pastwę losu. Wykorzystaj nasze wskazówki.

Poproś kogoś o pomoc

Może to być sąsiadka czy ktoś z rodziny – raczej nie będzie problemu z taką przysługą, szczególnie jeśli poproszona osoba ma do Ciebie blisko. Zawsze też możesz się odwdzięczyć w przyszłości i w ten sposób stworzyć swoistą komitywę właśnie na takie sytuacje. Pamiętaj, aby przekazać uczynnej osobie szczegółowe informacje na temat dawkowania wody oraz częstotliwości podlewania.

Zastosuj rozwiązania z zakresu automatycznego nawadniania roślin

Takie systemy nie są ani drogie, ani skomplikowane w zastosowaniu. Mogą to być chociażby specjalne dozowniki, które dawkują wodę w zależności od stopnia wilgotności gleby. Ten sposób świetnie sprawdzi się w przypadku roślin doniczkowych, które lubią wilgotne podłoże.

Sprawdź, czy Twoje rośliny przypadkiem nie lubią przesuszenia

Być może masz takie rośliny w swoim domu czy mieszkaniu, ale do tej pory nie wiedziałaś, że nie powinno się ich wcale intensywnie podlewać. Klasycznymi przykładami będą tutaj różne odmiany kaktusów, kalanchoe, rojnik, rozchodnik, eszeweria, stapelia czy lawenda. Wszystkie te rośliny bardzo dobrze poradzą sobie w okresie suszy, dlatego jadąc na dwutygodniowy urlop w ogóle nie musisz sobie zaprzątać głowy podlewaniem.

Wywieź rośliny do rodziny

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz liczyć na pomoc np. sąsiadki (mieszkasz w lesie, z dala od cywilizacji itp.), to najlepszą opcją będzie zawiezienie roślin wymagających regularnego nawadniania do rodziny. Nie powinny zajmować wiele miejsca, zawsze też można je porozstawiać w różnych pomieszczeniach, aby zapewnić im optymalne warunki świetlne.

Zafunduj roślinom kąpiel przed urlopem

Niektóre rośliny preferują nie tylko częste, co intensywne podlewanie. Dlatego przed urlopem warto zafundować im kąpiel, czyli po prostu włożyć je do wanny czy pod prysznic i solidnie zlać wodą, przy okazji myjąc liście. Taka kąpiel powinna sprawić, że bez problemu przetrwają okres Twojego urlopu i wcale nie zmarnieją.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.