Zalanie mieszkania – jak postępować?

Marek Szydełko
29.11.2021

Statystyki pokazują, że ponad połowa szkód, jakie dotykają właścicieli nieruchomości, to zalanie mieszkania. Powody mogą być rozmaite – nieszczelne okno, przeciekające w czasie nawałnicy, wyeksploatowana instalacja wodno-kanalizacyjna czy pęknięty wężyk od pralki. Wszystkie mogą przysporzyć niemałych problemów zarówno osobie, u której doszło do zdarzenia, jak i sąsiadom. Kto odpowiada i kto płaci za zalanie mieszkania? Do kogo zgłosić szkodę? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższych akapitach.

Zalanie mieszkania – przyczyny. Jak zapobiegać zalaniu mieszkania?

Przyczyny zalania mogą być prozaiczne. Najczęściej jest to pęknięty lub rozszczelniony wężyk doprowadzający wodę do urządzeń AGD – pralki albo zmywarki. Równie często zdarzają się usterki uszczelek znajdujących się pod umywalką lub zlewem. W starym budownictwie może dochodzić do korodowania przewodów doprowadzających wodę i odprowadzających ścieki. Zdarza się także, że zalanie mieszkania jest wynikiem czynników atmosferycznych, w tym obfitego deszczu, który przy otwartym oknie może wyrządzić spore szkody. Rzadko do zdarzenia dochodzi w wyniku usterki głównej instalacji w pionie. Jak zapobiegać zalaniu mieszkania? Przede wszystkim regularnie kontrolować i w razie konieczności wymieniać wężyki oraz uszczelki hydrauliczne. Należy także serwisować sprzęty AGD, zwłaszcza, kiedy właściciel zauważy niepokojące czynniki mogące świadczyć o zbliżającej się usterce. W starym budownictwie, w czasie remontu warto rozważyć wymianę instalacji hydraulicznej.

Kto odpowiada za zalanie mieszkania?

Podmiotem odpowiedzialnym za zalanie mieszkania w bloku jest osoba, u której doszło do usterki. W budynkach wielokondygnacyjnych może to wiązać się ze szkodami powstałymi w wielu nieruchomościach. Wówczas sprawca zdarzenia powinien wypłacić odszkodowanie wszystkim poszkodowanym, pokrywając w ten sposób wydatki na remont konieczny dla usunięcia szkód. Kto płaci za zalanie mieszkania? Jeśli osoba, u której doszło do awarii, ma wykupione ubezpieczenie z modułem OC pokrywającym straty wyrządzone innym podmiotom, wtedy rekompensatę wszystkim poszkodowanym wypłaca towarzystwo ubezpieczeniowe. W sytuacji, kiedy sprawca zdarzenia nie posiada polisy, rekompensatę wypłaca towarzystwo, w którym poszkodowany ma wykupione stosowne ubezpieczenie. Sprawa komplikuje się, gdy obie strony nie mają polisy. Wówczas istnieje możliwość polubownego zrekompensowania strat lub podjęcia działań na drodze sądowej.

Zalanie mieszkania – jak postępować?

Pierwszym krokiem przy zidentyfikowaniu zalania mieszkania jest podjęcie kroków mających na celu ograniczenie szkód – zakręcenie zaworów, zebranie wody, zabezpieczenie przedmiotów, które mogłyby ulec uszkodzeniu w wyniku działania wilgoci. Następnie należy wskazać sprawcę zdarzenia. Jak udowodnić zalanie mieszkania? To nie powinno nastręczyć trudności, ponieważ skutki są widoczne gołym okiem. Mokre plamy na ścianach i sufitach, woda na podłodze lub uszkodzone sprzęty czy meble świadczą o tym, że do niego doszło. Zaleca się natomiast udokumentowanie zdarzenia – wykonanie zdjęć oraz filmików oraz sporządzenie protokołu. Jak opisać zalanie? Wskazując przede wszystkim jego datę i godzinę, adres mieszkania poszkodowanego, dane osobowe obu stron zdarzenia oraz opis wszystkich szkód z uwzględnieniem poniesionych strat.

Jak zgłosić zalanie mieszkania?

Kto zgłasza zalanie mieszkania? Reguła mówi, że powinna to zrobić osoba, która jest sprawcą zdarzenia. Jeśli jednak z jakiegokolwiek powodu nie może tego zrobić lub dąży do zaniechania sprawy, zalanie może zgłosić poszkodowany. A jak wycenić zalanie mieszkania? W obu sytuacjach dochodzi do oceny strat przez rzeczoznawcę, pod warunkiem, że obie lub jedna ze stron posiadają polisę ubezpieczeniową. Jeśli natomiast nie dysponują nią, wówczas istnieje możliwość wezwania rzeczoznawcy na własną rękę, co może okazać się pomocne, przy szacowaniu strat i wyliczaniu rekompensaty w chwili, kiedy sprawa zostanie przekazana na drogę sądową. Należy przy tym pamiętać, że odszkodowanie może być wypłacone przez jednego ubezpieczyciela. Jeśli obie strony posiadają polisę, nie ma możliwości ubiegania się o rekompensatę z dwóch towarzystw ubezpieczeniowych.

Tekst powstał przy pomocy specjalistów z https://www.osuszanie-slim-pol.pl/

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.