Znowu przypaliłaś garnek? Sprawdź, jak skutecznie usunąć spaleniznę!

Cóż, zdarza się nawet najlepszej kucharce. Przypalony garnek to problem, zwłaszcza jeśli bardzo go lubisz i nie kupiłaś go za grosze. Spokojnie, sytuacja jest jeszcze do uratowania. Musisz jednak działać szybko i sięgnąć po sprawdzone sposoby. Wcale nie musisz używać ciężkiej chemii i męczyć się z szorowaniem dna garnka. Oto kilka prostych i bardzo skutecznych rozwiązań.

Cola

Zaskoczona? Zwykła cola świetnie sprawdza się w usuwaniu spalenizny z powierzchni garnka (ale także w udrożnianiu rur kanalizacyjnych). Wystarczy nalać około litr napoju, zostawić na kilka minut, a następnie zagotować. Po wystygnięciu coli zabierz się za usuwanie spalenizny gąbką do mycia naczyń.

Węgiel aktywny

Być może masz go w swojej apteczce, bo jest bardzo dobrym środkiem na problemy żołądkowe. Czasami wykorzystuje się go także do wybielania zębów. Węgiel aktywny przyda się również w kuchni, bo dobrze radzi sobie ze spalenizną na dnie garnka. Umieść odrobinę węgla w naczyniu, zalej ciepłą wodą i zostaw na około godzinę. Po tym czasie będzie Ci o wiele łatwiej doszorować garnek.

Tabletka do zmywarki

Jeśli masz w domu zmywarkę, to masz i tabletki. Możesz więc wrzucić jedną na dno garnka, następnie zalać ciepłą wodą i zostawić na całą noc. Rano naczynie powinno być już wstępnie oczyszczone ze spalenizny. Ten sposób jest świetny w sytuacji, gdy spaliłaś garnek późnym wieczorem i zwyczajnie nie masz już siły, aby jeszcze się mordować jego szorowaniem.

Kwasek cytrynowy

Kwasek cytrynowy jest dobry niemal na wszystkie zabrudzenia, w tym na spaleniznę. Wsyp odrobinę środka na dno garnka, dodaj wody i zacznij szorować gąbką. W przypadku bardzo silnego przypalenia radzimy ponownie wsypać kwasek, zalać garnek wodą, a następnie zagotować.

Ocet z sodą oczyszczoną

To „zabójczy” duet, który poradzi sobie z praktycznie każdym zabrudzeniem w kuchni. Zacznij od nalania do garnka octu. Następnie wsyp kilka łyżeczek sody oczyszczonej. Po około godzinie możesz już zabrać się za szorowanie powierzchni – pójdzie łatwo, a dno garnka będzie jak nowe. Jeśli nie masz czasu i ochoty, by się tak bawić, możesz po prostu zalać garnek octem i zostawić na całą noc – efekt będzie podobny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.