Zrób własne tabletki do WC. Tańsze i skuteczniejsze niż sklepowa chemia!

Czyszczenie toalety to jedna z najbardziej uciążliwych czynności podczas sprzątania domu czy mieszkania. Jeśli robisz to na bieżąco, ale Twoje starania przynoszą mizerny efekt i wnętrze muszli zachodzi kamieniem, to nic dziwnego, że czujesz frustrację. Jest to spowodowane bardzo twardą wodą wodociągową. Nie musisz jednak sięgać po ciężką chemię, która nie dość, że zanieczyszcza środowisko, to jeszcze sporo kosztuje. Bardzo skuteczne tabletki do WC wykonasz sama, wykorzystując do tego produkty, które znajdziesz w swojej kuchni. To dziecinnie proste!

„Bomby toaletowe”

Patentem na przygotowanie tabletek do WC, nazywanych „bombami toaletowymi”, podzieliła się Jill Nystul, znana amerykańska blogerka i autorka poradników. Jej sposób jest naprawdę prosty i możliwy do skopiowania w każdym domu.

Tabletkę wystarczy wrzucić do muszli klozetowej i poczekać, aż zacznie działać. Potem trzeba już tylko spłukać wodę i cieszyć się lśniącą toaletą, która w dodatku nie wydziela nieprzyjemnego, chemicznego zapachu detergentów.

Jak przygotować tabletki do WC?

Będziesz do tego potrzebować zaledwie kilku powszechnie dostępnych składników:

  • Sody oczyszczonej
  • Kwasku cytrynowego
  • Wody
  • Olejku eterycznego (może być np. o zapachu mięty pieprzowej)

Przyda Ci się także foremka do robienia kostek lodu. Gdy zbierzesz już wszystkie produkty, zabierze się do dzieła. 1 i 1/3 szklanki sody oczyszczonej zmieszaj z połową szklanki kwasku cytrynowego. Następnie dodaj łyżeczkę wody i kilkadziesiąt kropel olejku eterycznego. Powstanie z tego dość gęsta, ale wilgotna maź, którą przekładamy do silikonowej foremki.

Po około godzinie mikstura stwardnieje. Wówczas możesz delikatnie podważyć otwory w foremce i wyjąć gotowe kostki do WC. Przechowuj je w plastikowym pojemniku, koniecznie szczelnie zamykanym, by nie dostawała się do niego wilgoć.

Czas na przetestowanie domowych kostek do WC. Jedną kostkę wrzuć do toalety. Od razu zacznie się tworzyć gęsta piana, co zwiastuje, że doszło do reakcji chemicznej. Po kilku chwilach proces się zakończy i wtedy wystarczy już tylko spłukać toaletę. Efekt będzie zaskakujący! Soda oczyszczona w połączeniu z kwaskiem cytrynowym usunie wszystkie zabrudzenia, z kolei olejek eteryczny odkazi toaletę i zagwarantuje przyjemny zapach.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.