Cena in vitro - od czego zależy?

Mateusz Rąbalski
27.12.2018

W Polsce problem niepłodności dotyczy już około 1,5 miliona par. Czasami jedyną i najskuteczniejszą metodą na zostanie rodzicami jest zapłodnienie in vitro. W naszym kraju działa 40 klinik leczenia niepłodności, przy czym wśród nich są zarówno placówki wykonujące ponad tysiąc cykli in vitro rocznie, jak i mniejsze, które przeprowadzają ich zaledwie kilkadziesiąt. Na pewno jesteście ciekawi tego, ile kosztuje in vitro i od czego zależy jego cena? Zapraszamy do artykułu.

Czym jest zapłodnienie in vitro?

Zanim przejdziemy do kosztów związanych z całą procedurą in vitro, krótko wyjaśnimy czym ono w ogóle jest. Metoda in vitro (IVF) jest zapłodnieniem pozaustrojowym, polegającym na zapłodnieniu komórki jajowej w warunkach laboratoryjnych, poza organizmem kobiety. Na całym świecie stosuje się ją z dużym powodzeniem, już od czterdziestu lat, natomiast w Polsce pierwszego zapłodnienia in vitro dokonano w 1987 roku.

W jaki sposób przebiega cała procedura zapłodnienia in vitro? Kobieta na samym początku przyjmuje leki stymulujące jajniki i indukujące owulację. Gdy pęcherzyki z komórkami jajowymi dojrzeją, pobiera się je przy miejscowym znieczuleniu. W tym samym czasie, partner oddaje nasienie, które jest przygotowywane do połączenia z komórką jajową. Następnie w procesie inseminacji, plemniki i jajeczka umieszcza się w laboratorium, a po 2-3 dniach po zapłodnieniu, zarodek zostaje umieszczony w macicy pacjentki. Tam już dalej, w naturalny sposób rozwija się do samego porodu.

In vitro - jakie są wskazania?

Przed zastosowaniem zapłodnienia pozaustrojowego, konieczne jest ustalenie przyczyn niepłodności pary, a także szans na jej naturalne zajście w ciążę. Jeśli uda się określić problem i jest to przyczyna odwracalna, wdraża się odpowiednie leczenie, które może być farmakologiczne lub chirurgiczne. Jednak czasami standardowe leczenie się nie sprawdza i jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie techniki rozrodu wspomaganego, w tym zapłodnienia in vitro. Wśród najczęstszych wskazań do in vitro są:

  • nieudane próby inseminacji domacicznej,
  • zaburzenia hormonalne,
  • nieprawidłowe parametry nasienia,
  • obniżona rezerwa i przedwczesne wygaśnięcie jajników,
  • niedrożność jajowodów,
  • ciężka postać endometriozy,
  • niepłodność idiopatyczna (nieznane jej przyczyny).

Metoda in vitro może być również stosowana w przypadku par płodnych. Wtedy wskazana jest gdy np. jeden z partnerów jest nosicielem HIV, kobieta rozpoczyna leczenie przeciwnowotworowe (mogące uszkodzić jajniki), a także para jest nosicielem zmian genetycznych, mogące powodować nieodwracalne, ciężkie zmiany.

Od czego zależy cena in vitro?

Na koszt in vitro ma wpływ wiele czynników. Pierwszym z nich jest na pewno wybór miejsca, w którym para chce je przeprowadzić. Ceny wahają się w zależności od kraju, w którym znajduje się wybrana placówka. Na pewno koszt przeprowadzenie zapłodnienia pozaustrojowego jest tańszy w Polsce, niż chociażby w Niemczech, skąd na leczenie przyjeżdża do nas wiele par.

Drugim jest wybór odpowiedniej kliniki leczenia niepłodności. Każda z nich, ustala swoje własne ceny, za poszczególne usługi medyczne. W dużej mierze zależą one od tego w jakiej miejscowości się ona znajduje. Zazwyczaj, w większych miastach, ceny zapłodnienia in vitro są wyższe, niż w mniejszych miejscowościach.

Ogromny wpływ na ustalony cennik mają także kwalifikacje całego zespołu, ilość posiadanych przez placówkę certyfikatów. Jednak to nie wszystko. Trzeba pamiętać o tym, że na cenę in vitro składa się sama procedura, badania, leki i konsultacje. Najczęściej jest to wydatek rzędu 10-12 tysięcy złotych. Tak naprawdę nie ma jednej ceny za in vitro, ponieważ każdy przypadek jest inny. Przez to koszty mogą różnić się nawet w ramach konkretnej kliniki. Duży wpływ na to, ile zapłacicie za zabieg, mają wskazania do jego przeprowadzenia (może to być np. zła jakość nasienia, niedrożność jajowodów, czy zaburzenia pracy jajników). Właśnie w zależności od nich, lekarze będa chieli dobrać najefektewniejszy rodzaj zabiegu.

Jak prezentują się ceny w klinikach? Przykładowo, w klinice INVICTA w Warszawie standardowy program in vitro kosztuje 6 500 zł i obejmuje wizyty, pobranie komórek, transfer zarodków. Natomiast program In Vitro All Inclusive kosztuje 11 300 zł i obejmuje wizyty, pobranie komórek, ICSI, hodowla do blastocysty, IMSI, FAMSI, znieczulenie ogólne, transfer zarodków, mrożenie zarodków, nadzór nad implantacją, badania laboratoryjne. Klinika oferuje znacznie więcej programów in vitro, z cenami można zapoznać się: https://www.klinikainvicta.pl/leczenie-nieplodnosci/cennik-uslug/.

In vitro jest najskuteczniejszą metodą leczenia niepłodności, która daje dużą szansę na urodzenie upragnionego dziecka. Jak widać czynników, które wpływają na jego cenę jest sporo, więc najlepszym sposobem na jej ustalenie, jest osobiste udanie się na konsultacje do wybranej placówki.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie