Ciąża: I trymestr

Maciej Piwowski
29.06.2015

Pierwszy i drugi tydzień ciązy

Pierwszy i drugi tydzień ciązy

De facto nie jesteś jeszcze w ciąży – ze względu na fakt, ze większość kobiet nie jest w stanie określić dokładnego dnia zapłodnienia za pierwszy dzień ciąży liczy się pierwszy dzień miesiączki. Najwazniejsze wydarzenie w tym czasie to owulacja i zaplodnienie. Tak naprawdę więc pierwszy tydzień życia dziecka to już 3 tydzień ciąży!

Zapłodnienie

Początek życia - zapłodnienie

Zapłodnienie jest z serią procesów a nie jedynym wydarzeniem. Polega na zespoleniu gamet żeńskich i męskich w wyniku, czego powstaje komórka zwana zygotą, która jest materiałem do rozwoju nowego człowieka, zawierającego wszystkie cechy przekazane przez komórki rodzicielskie – czyli Ciebie i twojego partnera.

W zapłodnieniu biorą udział plemnik i twoja komórka jajowa.  Plemnik, aby móc połączyć się z komórką jajową musi przebyć długą drogę z pochwy do jamy macicy - cieśni jajowodu w kierunku bańki jajowodu.. Długość tej drogi wynosi 18cm, a czas wędrówki plemnika u ludzi wynosi 2-8h.

Wyróżniamy dwa typy plemników:
•    Typ Y <żyją krócej) zachowują zdolność do zapłodnienia komórki jajowej przez 11-24 godzin – z połączenia komórki jajowej z takim plemnikiem z świecie pojawi się chłopiec
•    Typ X (żyją dłużej) zachowują zdolność do zapłodnienia komórki jajowej przez 48-72h - z połączenia komórki jajowej z takim plemnikiem z świecie pojawi się dziewczynka

Miejscem zapłodnienia jest najczęściej cześć bańki jajowodu lub 1/3 dalszej części jajowodu Kwaśny odczyn  pochwy dla plemników jest niekorzystny. Z 200- 300 mln plemników znajdujących się w pochwie do bańki jajowodu dotrze kilka tysięcy, do komórki dotrze 300- 500, wniknąć może tylko jeden.

Droga plemnika ma biologiczny sens. Plemniki, które wniknęły do dróg rodnych kobiety nie są jeszcze zdolne do zapłodnienia komórki jajowej. W czasie drogi do komórki jajowej będą „dojrzewały”. To uzdolnienie (uzdatnienie) nazywa się - kapacytacja trwa 7 godzin.  Dopiero po tym czasie możliwe będzie zapłodnienie.

Trzeci tydzień ciąży / Pierwszy tydzień życia dziecka

Trzeci tydzień ciąży / Pierwszy tydzień życia dziecka

Zaraz po zapłodnieniu rozpoczyna się proces zwany bruzdkowaniem. Zapłodniona komórka jajowa  dzieli się. W 54 godziny po zapłodnieniu zarodek ma 8 komórek, po 3 dniach 12-14 komórek a po czterech już 72 i fachowo nazywa się morulą! Przez cały czas przemieszcza się w kierunku macicy. Gdy po 4-5 dniach dotrze do macicy (na tym etapie nazywa się blastocystą) rozpoczyna się proces implantacji – czyli przytwierdzania do macicy. Prawidłowo blastocysta powinna zagnieździć się w tylnej górnej ścianie trzonu macicy, niestety czasem zagnieżdżenie jest nieprawidłowe i mamy wtedy do czynienia z ciążą pozamaciczną.

Czwarty tydzień ciąży / Drugi tydzień życia dziecka

Czwarty tydzień ciąży / Drugi tydzień życia dziecka

Zlepek komórek, który tworzy zarodka bardzo intensywnie się dzieli i różnicuje. Zarodek silniej wiąże się z jamą macicy tworząc, powstaje też tzw szypuła łącząca, która potem przekształci się w pępowinę.

Ty jeszcze nie wiesz ze jesteś w ciąży, jest ona niewykrywalna w domowych testach ciążowych.

 

Piąty tydzień ciąży / Trzeci tydzień życia dziecka

Piąty tydzień ciąży / Trzeci tydzień życia dziecka

Zarodek nadal bardzo intensywnie się dzieli i rozwija. Powstają różne rodzaje komórek, z których niedługo zaczną tworzyć się narządy. Są już ukształtowane błony płodowe – owodnia, omocznia i kosmówka. Zapewniają one zarodkowi ochronę, odżywianie, oddychanie i usuwanie produktów przemiany materii.

W związku z wydzielaniem gonadotropiny kosmówkowej możliwe jest wykrycie ciąży domowym testem ciążowym lub oznaczając poziom beta HCG w krwi.

Szósty tydzień ciąży / Czwarty tydzień życia dziecka

Szósty tydzień ciąży / Czwarty tydzień życia dziecka

Zarodek ma ok. 4mm długości i zaczyna lekko się zginać. Pojawiają się zawiązki oczu, układu oddechowego, kończyn dolnych i mózgu (aż 3 pęcherzyki mózgowe!) Można powoli odróżnić głowę od reszty ciała. Ponieważ dziecko rozwija wszystkie najważniejsze narządu jest bardzo ważne na wszelkie czynniki zewnętrzne – unikaj wiec zażywania leków, alkoholu oraz papierosów i kawy.

Ty możesz czuć się zmęczona, mogą pojawić się pierwsze objawy ciąży takie jak nudności , wymioty, częstsze oddawanie moczu,  zmienność nastroju, senność lub bezsenność,  potrzeby smakowe, powiększenie się i bolesność piersi oraz przebarwienia sutków, wzdęcia i uczucie pełności, zaparcia. Pamiętaj jednak, że każda kobieta jest inna i twoje objawy mogą być zupełnie inne!  Ważne jest abyś umówiła się na pierwszą wizytę u lekarza, który zleci niezbędne badania.

Siódmy tydzień ciąży / Piąty tydzień życia dziecka

Siódmy tydzień ciąży / Piąty tydzień życia dziecka

Dziecko: zaczyna coraz bardziej przypominać człowieka. Głowa jest odróżniona od tułowia, pojawiają się dołki nosowe, pojawiają się zawiązki kończyn górnych w tym i tzw. Płytka dłoniowa. Zarysowuje się kształt stopy! Bije już maleńkie serduszko dziecka, które tłoczy krew do wątroby, nerek, trzustki i innych rozwijających się organów.

Mama: zaczyna coraz silniej odczuwać dolegliwości ciążowe zwłaszcza mdłości i bóle głowy. Spowodowane jest to zmianami hormonalnymi w twoim organizmie. Dolegliwości pomogą złagodzić częste lekkie posiłki. Pamiętaj o częstym uzupełnianiu płynów!

Ósmy tydzień ciąży / Szósty tydzień życia dziecka

Ósmy tydzień ciąży / Szósty tydzień życia dziecka

Dziecko ma ok. 1cm. Jego twarz ma już ogólne rysy, powstaje żuchwa, nos, górna warga i policzki. Zaczynają formować się uszy jednak twoje dziecko jeszcze nie słyszy dźwięków. Rączki wyraźnie zaczynają posiadać łokieć, nadgarstek i zarysy palców.

Jeśli w tym czasie będziesz miała wykonywane USG będziesz mogła dostrzec zarodka. Nadal mogą ci dokuczać skurcze macicy przypominające bóle miesiączkowe. Można je łagodzić środkami rozkurczowymi zaleconymi przez lekarza. Pamiętaj, ze nie wolno co rozgrzewać brzucha termoforem!

Dziewiąty tydzień ciąży / Siódmy tydzień życia dziecka

Dziewiąty tydzień ciąży / Siódmy tydzień życia dziecka

Dziecko ma już zawiązku powiek i porusza  zarówno tułowiem jak i kończynami. Na dłoniach wyraźnie widać już paluszki.

Możesz zacząć odczuwać dyskomfort związany z noszeniem spodni. Ze względu na twój komfort jak i komfort dziecka zrezygnuj z wszystkich opiętych spodni na rzecz ubrań ciążowych lub sukienek.

Dziesiąty tydzień ciąży / Ósmy tydzień życia dziecka

Dziesiąty tydzień ciąży / Ósmy tydzień życia dziecka

Paluszki na dłoniach twojego maleństwa są już całkowicie rozdzielone, miedzy stópkami są jeszcze zrośnięte. Głowa dziecka stanowi ½ jego ciała, szyja zaczyna być bardziej wyraźna. Powstają małżowiny uszne, które na tym etapie są jeszcze nisko położne. Kończyna dolna jeszcze się kształtuje ale można wyraźnie wyróżnić już stopę. Całkowita długość dziecka to ok. 3-4 cm. Pod koniec 10 tygodnia dziecko ma już ukształtowane najważniejsze narządy.

Okres największego ryzyka powstania wad u płodu już mija. Jednak nadal niezwykle ważny jest higieniczny tryb życia gdyż na każdym etapie ciązy promienie rentgena lub leki mogą spowodować wady.

Jedenasty tydzień ciąży / Dziewiąty tydzień życia dziecka

Jedenasty tydzień ciąży / Dziewiąty tydzień życia dziecka

Od tego tygodnia zwoje dziecko nie jest już zarodkiem tylko płodem. Rysy jego twarzy są już bardziej uczłowieczone, zaczynają pojawiać się paznokcie. Maluszek zaczyna bardzo intensywnie rosnąc i przybierać na wadze  tej chwili ma ok. 8 gramów.

Na skutek działania hormonów odczuwasz wciąż różne niedogodności ciążowe ale pomimo tego będziesz słyszała, że wyglądasz jako ładniej niż zwykle. To też zasługa hormonów, które poprawiają wygląd cery, zagęszczają włosy i sprawiają, ze twoje piersi stają się pełniejsze.

Dwunasty tydzień ciąży / Dziesiąty tydzień życia dziecka

Dwunasty tydzień ciąży / Dziesiąty tydzień życia dziecka

Twoje dziecko mierzy około 6 cm (nie licząc nóżek!) a jego serce bije z częstotliwością 160 uderzeń na minutę. Będziesz mogła usłyszeń bicie malutkiego serduszka podczas najbliższego USG. Dziecko rusza się coraz intensywniej co możesz odczuwać jako bóle podbrzusza przypominające skurcze miesiączkowe.

Powoli mija pierwszy trymestr ciąży - już 1/3 drogi za wami!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie