Co robić, aby dziecko nie uzależniło się od bajek?

Marek Szydełko
06.07.2022

Oglądanie bajek jest ulubioną rozrywką niejednego dziecka. Rodzice włączają bajki nawet niemowlętom, dzięki czemu mogą zyskać chwilę oddechu i np. zająć się domem. Ten nawyk w krótkim czasie może doprowadzić do tego, że dziecko uzależni się od oglądania bajek, a problem wraz z wiekiem będzie się tylko pogłębiać. Jak uniknąć podobnego scenariusza? Kieruj się kilkoma prostymi zasadami.

Bajki dopiero w wieku przedszkolnym

Podstawowym błędem popełnianym przez rodziców jest zbyt wczesna inicjacja dziecka z bajkami. Niemowlę nie powinno mieć żadnego kontaktu z telewizorem, tabletem czy tym bardziej smartfonem. Z bajkami czekamy do momentu, aż dziecko osiągnie wiek przedszkolny. To znacząco minimalizuje ryzyko uzależnienia.

Skończ z nawykiem włączania telewizora po powrocie do domu

Ten nawyk jest szkodliwy nie tylko dla dziecka, ale też dla całej rodziny. Telewizor staje się jednym z domowników, z którym dziecko ma częstszy kontakt niż z rodzicami czy rodzeństwem. To absurd! Dlatego warto skończyć z włączaniem telewizora po południu czy tym bardziej od rana w weekend. Dobrym pomysłem będzie natomiast wyznaczenie konkretnych godzin oglądania bajek.

Zainwestuj w kreatywne, angażujące zabawki

Oczywiście dziecko pozbawione bajek będzie się nudzić i domagać uwagi rodziców. Co zrobić, jeśli masz na głowie mnóstwo obowiązków i nie możesz się pobawić z pociechą? Wszystko zależy od wieku dziecka. Kilkulatkowi można już zaproponować odpowiednie zabawki, które mocno go zaangażują i pozwolą mu spędzić nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt minut na wykonywaniu kreatywnych czynności.

Spróbujcie słuchowisk i piosenek dla dzieci

Zapomniane słuchowiska powoli wracają do łask, a są świetną alternatywą dla bajek w telewizji. Dziecko może słuchać opowieści czytanej przez lektora, odpoczywać, a co najważniejsze nie wpatruje się w ekran emitujący światło niebieskie. Takie słuchowiska, ale też piosenki dla dzieci, są super pomysłem na urozmaicenie dalekiej podróży, na przykład na rodzinne wakacje.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.