Każda kobieta spodziewająca się dziecka powinna pozostawać pod stałą opieką ginekologiczną. Lekarz kontroluje prawidłowość przebiegu ciąży i na jej poszczególnych etapach ocenia, czy płód dobrze się rozwija. Kluczowym momentem jest wykonanie tzw. USG połówkowego. Kiedy należy się poddać temu badaniu? Jaki jest cel jego przeprowadzenia? Tego dowiesz się z naszego poradnika.
Nazwa tego badania nie wzięła się z przypadku i oczywiście zdradza, że USG należy wykonać mniej więcej w połowie ciąży. Termin ten przypada na okres między 18. a 23. tygodniem. USG połówkowe ma status przesiewowego badania prenatalnego i jego wykonanie jest obligatoryjne. Niezależnie od tego, czy korzystasz z prywatnej opieki ginekologicznej, czy może chodzisz na wizyty w ramach NFZ.
Badanie jest w 100% bezpieczne dla matki i dla płodu. Wykonuje się je przez powłoki brzuszne, a więc jest nieinwazyjne. Lekarz przy pomocy aparatu do USG zyskuje obraz płodu. Może również dokonać pomiary długości szyjki macicy – w tym celu wykorzystuje głowicę dopochwową, co może być lekko nieprzyjemne, ale również nie stwarza żadnego zagrożenia.
Warto wiedzieć
USG połówkowe jest bardzo dokładnym badaniem, dlatego może zająć nawet ponad 40 minut. Nie powinno Cię to martwić – przedłużające się badanie wcale nie świadczy o tym, że lekarz zauważył coś niepokojącego.
Na USG połówkowe należy się zgłosić z pełnym pęcherzem. W zależności od tego, jakiej klasy sprzętem dysponuje lekarz, obraz może być widoczny w 2D, 3D lub nawet 4D.
To badanie ma dać odpowiedź na pytanie, czy płód się prawidłowo rozwija. Na tym etapie można już zobaczyć dziecko i poszczególne części jego ciała – jest to więc bardzo emocjonująca chwila dla mamy i taty. Lekarz dokonuje pełnej oceny anatomii płodu, sprawdzając przede wszystkim:
Tak dokładne badanie pozwala wychwycić różnego rodzaju nieprawidłowości, w tym potencjalne choroby genetyczne. Wyniki USG połówkowego są więc podstawą do przeprowadzenia bardziej szczegółowej diagnostyki, jeśli oczywiście istnieje taka konieczność.
USG połówkowe jest badaniem w pełni refundowanym, a więc jeśli korzystasz z opieki ginekologicznej na NFZ, to wizyta nie będzie Cię nic kosztować. Oczywiście możesz udać się na to badanie do gabinetu prywatnego – zwłaszcza wtedy, gdy zależy Ci na bardzo dokładnym obrazie dziecka. USG połówkowe w formacie 2D średnio kosztuje 200 złotych. Za format 3D i 4D trzeba zapłacić nawet 400 złotych.