Czytanie ma ogromny wpływ na rozwój intelektualny dziecka. Motywuje do kreatywnego myślenia, uczy zasad pisowni, pobudza wyobraźnię i robi to wszystko znacznie lepiej niż chociażby bajki czy gry komputerowe. Wielu rodziców ma jednak problem z tym, aby zachęcić swoją pociechę do czytania książek. Nie pomagają ani prośby, ani groźby. Co wtedy robić, by nie przespać momentu, w którym można jeszcze zaszczepić w dziecku pasję do literatury?
Dzieci w wieku szkolnym bardzo lubią, gdy rodzice pozwalają im podejmować samodzielne decyzje. Świetnie sprawdzi się to na etapie krzewienia w pociesze kultury czytelniczej. Wybierzcie się wspólnie do księgarni i pozwól dziecku samodzielnie wybrać te książki, które następnie przeczyta. Nie upieraj się również, że musi to być koniecznie literatura wysokich lotów – na nią przyjdzie jeszcze czas.
Dzieci mają to do siebie, że naśladują rodziców, na pewnym etapie życia chcą być dokładnie takie same, dlatego są otwarte na robienie tego samego, co dorośli. Możesz wykorzystać ten fakt do tego, aby zmotywować dziecko do pójścia w Twoje czytelnicze ślady. Wymień te lektury, które najbardziej fascynowały Cię w dzieciństwie. Pociecha prawdopodobnie będzie ciekawa ich treści i dużo chętniej po nie sięgnie.
Częstym błędem popełnianym przez rodziców jest zmuszanie dziecka do czytania takich lektur, które są dla niego po prostu za trudne czy zbyt nudne. Po latach możemy już nie pamiętać, że „Potop” to była jednak lektura licealna i nie jest odpowiednia dla 12-latka. W każdej dobrej księgarni i bibliotece książki są podzielone na kategorie wiekowe i warto się tym sugerować.
Chodzi tutaj przede wszystkim o typowych złodziei czasu, czyli telewizor, konsolę do gier oraz urządzenia mobilne. Nie musisz kategorycznie zakazywać dziecku korzystania z tych sprzętów, ale wprowadź zdrowe proporcje. Możesz się umówić z pociechą, że jej czas wolny zostanie podzielony między czytanie oraz inne rozrywki. Dzieci, szczególnie dorastające, lubią takie „układy”, bo czują wtedy, że rodzice liczą się z ich zdaniem i traktują je po partnersku.