Dlaczego Twoje dziecko potrzebuje zajęć dodatkowych?

Antoni Kwapisz
18.12.2020

Wielu rodziców ma problem z określeniem, w którym momencie ich pociecha powinna zacząć uczęszczać na jakieś zajęcia dodatkowe – czy to sportowe, czy artystyczne. Zwykle takie rozważania zaczynają się na etapie wczesnoszkolnym lub przedszkolnym. Oferta zajęć dodatkowych – płatnych i darmowych – jest przeogromna, ale dlaczego właściwie powinnaś zapisać na nie swoje dziecko? Te argumenty powinny rozwiać Twoje wątpliwości.

Ujście dla niespożytej energii

Dziecko w wieku 6-7 lat ma w sobie tyle energii, że naprawdę trudno jest znaleźć dla niej ujście wyłącznie w szkole, przedszkolu czy tym bardziej w domu. Zabawy z rodzicami, granie na konsoli i spacery to zdecydowanie za mało. Pociecha potrzebuje dodatkowych bodźców intelektualnych i ruchowych, co zapewnią jej właśnie odpowiednio dobrane zajęcia dodatkowe. Jeśli więc masz wrażenie, że Twoje dziecko jest w ostatnim czasie niegrzeczne, to właśnie otrzymałaś sygnał, że czas poszukać mu jakichś zajęć.

Socjalizacja

Choć dziecko ma zapewnioną dawkę socjalizacji w szkole lub przedszkolu, to absolutnie nie zaszkodzi, aby poszerzało krąg znajomych i miało kontakt z dziećmi z innych środowisk. Temu również służą zajęcia dodatkowe. Tutaj ważnym atutem jest fakt, iż dziecko znajdzie się w grupie rówieśników mających takie same zainteresowania, dzięki czemu powinno się w niej łatwiej odnaleźć.

Wczesne odkrycie talentu

Każde dziecko ma jakiś talent, a kluczem jest odkrycie go przez kompetentną osobę. Może się na przykład okazać, że Twoja córka jest urodzoną tancerką, a syn ma zadatki na wybitnego szachistę. Ty tego nie zauważysz, bo nie masz ku temu przygotowania zawodowego, a poza tym zawsze patrzysz na swoje dziecko bezkrytycznie. Wczesne odkrycie jakiegoś talentu pozwala od razu ruszyć z jego szlifowaniem i kto wie – może nawet doprowadzi Twoją pociechę na szczyt w jakiejś dyscyplinie sportu, nauki czy artyzmu?

Kreatywne wykorzystanie wolnego czasu

Dzieci uczęszczające na zajęcia dodatkowe mają dużo mniej czasu niż ich rówieśnicy, którzy całe popołudnia spędzają w domu. Nie dzieje się im jednak krzywda! Ważne jest to, że dziecko spędza ten czas w sposób twórczy, dzięki czemu nie trwoni go na wpadanie w kłopoty. Jeśli nie chcesz, aby zainteresowania Twojego dziecka kończyły się na telefonie i konsoli do gier, to już teraz znajdź dla niego jakieś zajęcia – czy to w prywatnej szkole, czy np. w młodzieżowym domu kultury.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie