Spodziewasz się dziecka? Twój maluszek dopiero co się urodził? Pamiętaj, by mieć dla niego w domu odpowiednie leki. To ważne dla jego bezpieczeństwa i Twojego spokoju. Jeśli dziecko dostanie gorączkę, ma katar albo boli je brzuszek, będziesz mogła szybko zareagować.
Warto wiedzieć, że domowa apteczka dla noworodka czy niemowlaka znacznie różni się od tej dla dorosłych. Oto, co powinno się w niej znaleźć:
- Leki przeciwgorączkowe - syropy i czopki na bazie paracetamolu i ibuprofenu. Warto mieć w domu jedne i drugie. Czopki sprawdzają się, gdy dziecko wymiotuje lub płacze i nie można mu podać syropu. Pamiętaj, że leki dobiera się do wagi i wieku malucha. Dzieciom aboslutnie nie wolno podawać aspiryny. Jest zakazana do 12 roku życia, gdyż może spowodować ciężkie powikłania.
- Preparaty zapobiegające odwodnieniu – podaje się je dzieciom, które mają biegunkę albo wymiotują. Chodzi o to, by wyrównać u nich utracone elektrolity. Dzieci bardzo szybko się odwadniają, dlatego trzeba szybko i skutecznie reagować. Pamiętaj, jeśli Twoje dziecko ma mniej niż 6 miesięcy, to każdą taką chorobę należy skonsultować z lekarzem.
- Krople na kolkę – noworodki i niemowlęta często miewają bolesne i uporczywe kolki. Ulgę mogą przynieść specjalne krople albo herbatki na bazie kopru włoskiego.
- Maści i kremy zapobiegające odparzeniom - skóra małego dziecka jest bardzo delikatna, dlatego powinna być natłuszczana po każdej zmianie pieluchy. W apteczce przydadzą się więc takie kremy jak Bepanthen czy Alantan. Jeśli już Twojemu maluszkowi przytrafi się odparzenie, to dobrze mieć preparaty łagodzące typu Linomag.
- Żel na ząbkowanie – wyrzynanie zębów to najtrudniejszy i zarazem najbardziej bolesny czas dla maluszka. Możesz mu podać nie tylko leki przeciwbólowe, ale też użyć żeli, którymi smaruje się dziąsła dziecka. W aptekach dostępne są również specjalne krople homeopatyczne.
- Krople i maści na przeziębienie – gdy dziecko ma katar przydadzą się krople odtykające nos. Pamiętaj, by sprawdzić, od którego miesiąca życia możesz stosować poszczególne preparaty. Warto też mieć maść majerankową do smarowania skóry pod nosem, a także maść rozgrzewającą i ułatwiającą oddychanie, którą stosujemy na noc, np. Pulmex Baby.
- Termometr i frida – w apteczce koniecznie musi znaleźć się dobrej jakości termometr elektroniczny, którym zmierzysz temperaturę na czole lub w uchu. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcesz skontrolować temperaturę w nocy, gdy dziecko śpi. Maluszek nie potrafi samodzielnie wydmuchać noska, więc przy katarze przyda się z kolei frida do odciągnia wydzieliny.
- Środki higieniczne – w apteczce powinnaś też mieć jałowe gaziki do przemywania oczu i uszu, gaziki nasączone spirytusem do przemywania pępka, plaster z opatrunkiem na wypadek zadrapania skóry. Warto też mieć sól fizjologiczną w ampułkach do przemywania oczu i noska w przypadku kataru. Przy nieżycie świetnie sprawdzi się też woda morska w sprayu.
Pamiętaj, żeby domową apteczkę co jakiś czas przeglądać i usuwać z niej przeterminowane leki. Medykamentów nie wyrzucaj jednak do śmietnika, tylko do specjalnych pojemników, stojących w aptekach. I jeszcze jedna ważna sprawa - apteczka powinna być zabezpieczona i przechowywana z dala od dzieci.