Dzieci też przeżywają dramat wojny w Ukrainie. Jak im tego oszczędzić?

Antoni Kwapisz
10.03.2022

Rosyjska inwazja na Ukrainę chyba nikogo nie pozostawiła obojętnym. Targają nami silne emocje, boimy się o własne bezpieczeństwo, jednocześnie jak żaden inny naród okazując solidarność z Ukraińcami, przyjmując ich pod własne dachy, dzieląc się wszystkim, co mamy. Gdzieś na uboczu tego napięcia znajdują się dzieci, które przecież widzą i czują, że dzieje się coś złego. Obowiązkiem rodziców jest uchronić je przed obrazkami wojny i tym samym oszczędzić im przeżywania związanego z tym dramatu. Oto najważniejsze zasady, do których warto się teraz stosować.

Nie pozwalaj dzieciom oglądać wieczornych wiadomości

To absolutna podstawa. Wiemy, że chcesz być na bieżąco z informacjami z ukraińskiego frontu, ale możesz pozyskiwać je z Internetu lub z programów telewizyjnych emitowanych w godzinach późnowieczornych, gdy dziecko już śpi. Rodzinne oglądanie wiadomości, w których pokazywane są zdjęcia zrujnowanych miast, zabitych ludzi, cierpienia na granicy, to zdecydowanie zły pomysł.

Starajcie się nie rozmawiać z partnerem o ofiarach, nalotach, bombardowaniach

Możecie to robić mimowolnie, co jest zupełnie oczywiste – w ostatnim czasie nie ma ważniejszego tematu, ponieważ dramat wojny rozgrywa się tuż u naszych granic (w dodatku nasz kraj doskonale rozumie zagrożenie ze strony Rosji). Starajcie się jednak nie rozpoczynać dyskusji na temat wydarzeń z frontu w obecności dziecka. Spróbujcie skupić się na nim, podejmujcie zupełnie inne tematy, pytajcie, jak minął dzień w szkole czy przedszkolu etc.

Za wszelką cenę starajcie się zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa, na co najlepszym sposobem jest trwanie w domowej rutynie. Nie zmieniajcie planu dnia tylko po to, aby oglądać programy informacyjne. Nie rezygnujcie z dawno zaplanowanych atrakcji rodzinnych. W tym czasie jest to szalenie ważne.

Wyjaśnijcie dziecku, co dzieje się w Ukrainie

Oczywiście należy dostosować treść i formę przekazu do wieku dziecka. 10-12 latkowi można już bardziej szczegółowo przedstawić obraz tej wojny, jej kontekst polityczny i historyczny. Jeśli dziecko jest tym żywo zainteresowane, to kolejnym krokiem może być wyjaśnienie mu, dlaczego Polska jest relatywnie bezpieczna i przesunięcie się wojny na terytoriom naszego kraju jest mało prawdopodobne,

Zorganizujcie rodzinną pomoc dla Ukrainy

W przygotowanie takiej rodzinnej paczki z darami można zaangażować także dziecko, prosząc je, aby np. oddało kilka zabawek dla maluchów uciekających z Ukrainy. Dzięki temu dziecko lepiej zrozumie, o co w tym wszystkim tak naprawdę chodzi oraz wcześnie zacznie się uczyć, na czym polega solidarność oraz ludzka moralność.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie