Dziecko zaczęło Ci pyskować? Sprawdź, jak na to zareagować

Maciej Piwowski
22.03.2022

Ten moment zwykle przychodzi wtedy, gdy dziecko wkracza w wiek nastoletni. Pyskowanie rodzicom nie jest niczym dziwnym, a wręcz można uznać je za zupełnie naturalne zachowanie dla dojrzewającej pociechy. Oczywiście szczególnie mamie trudno jest zaakceptować, że do niedawna rozkoszne, mocno przywiązane do niej dziecko nagle zaczęło na nią krzyczeć, używać brzydkich słów, a nawet deklarować nienawiść. Co powinnaś zrobić, gdy dziecko Ci pyskuje? Wykorzystaj nasze wskazówki.

Nie przechodź nad tym do porządku dziennego

Przede wszystkim nie powinnaś udawać, że nic się nie stało. Dziecko pyskując będzie testować Twoją odporność psychiczną i stale przesuwać granicę tego, na co może sobie pozwolić. Dziś powie „jesteś głupia”, a jutro „zniknij z mojego życia”. To normalne, że dziecko w wieku nastoletnim się buntuje, co jednak nie oznacza, że należy przymykać oko na jego zachowanie – zwłaszcza tak nieakceptowalne.

Przemoc w niczym nie pomoże

Jeśli w odpowiedzi na pyskówkę masz ochotę sięgnąć po przemoc, to od razu wyjaśniamy, że w niczym to nie pomoże, a wręcz zaogni sytuację. Uderzając dziecko dajesz mu argument, by wypowiedzieć Ci otwartą wojnę – pociecha straci w ten sposób poczucie bezpieczeństwa i uzna, że nie ma z Tobą o czym rozmawiać.

Wyjaśnij dziecku, dlaczego boli Cię jego zachowanie

Najlepszą strategią w przypadku pyskowania dziecka jest zwykła, spokojna rozmowa. Wiemy, jak trudno jest opanować emocje w takiej sytuacji, ale musisz pokazać, kto tu jest dorosły i dojrzały emocjonalnie.

Poproś dziecko o rozmowę i szczegółowo, ze spokojem powiedz mu, dlaczego nie chcesz, aby pyskowało, dlaczego źle się z tym czujesz, dlaczego Cię to boli i wprowadza niepotrzebną złą atmosferę w domu.

Pamiętaj, że pyskujące dziecko zawsze dąży do konfrontacji, chcąc zwrócić w ten sposób na siebie uwagę. Jeśli zamiast agresji zaproponujesz spokojną rozmowę, to wytrącisz pociesze oręż w postaci gniewu i prowokacji. Podczas tej rozmowy wyznacz też konkretne granice i nowe zasady postępowania w domu, artykułując swoje oczekiwania w stosunku do dziecka, które musi czuć jakikolwiek rygor.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie