Grypa w ciąży: co robić?

Antoni Kwapisz
26.08.2019

Będąc w ciąży zwracasz szczególną uwagę na to, aby przypadkiem nie złapać jakiejś infekcji. Nie na wszystko masz jednak wpływ. Wystarczy, że chodzisz do pracy czy na zakupy, a możesz w dowolnej chwili stać się łatwym celem dla wirusów. Zachorowanie na grypę w ciąży jest o tyle kłopotliwe, że kobiety spodziewające się dziecka nie powinny przyjmować standardowych leków. Co więc zrobić w takiej sytuacji? Przeczytaj nasz poradnik.

Jak leczyć grypę będąc w ciąży?

Niestety masz dość ograniczone pole manewru. Najrozsądniej byłoby zacząć od wizyty u lekarza, który wiedząc, że jesteś w ciąży, przepisze Ci leki niemające negatywnego wpływu na płód. Absolutnie nie powinnaś natomiast sięgać po to, co już masz w domowej apteczce i co zawsze stosowałaś przechodząc grypę lub przeziębienie.

W ciąży zabronione jest chociażby przyjmowanie leków zawierających ibuporfen. To samo dotyczy aspiryny. Jeśli gorączkujesz, możesz się ratować wyłącznie paracetamolem, który jest bezpieczny dla płodu. Staraj się jednak jak najczęściej zbijać temperaturę w naturalny sposób – chociażby stosując zimne okłady na czoło czy biorąc kąpiel w letniej wodzie. Możesz również sięgnąć po sprawdzone sposoby naszych babć, czyli np. pić napar z lipy (ma działanie przeciwgorączkowe i napotne).

Jeśli w trakcie przechodzenia grypy dokucza Ci ból gardła, wykorzystaj naturalne sposoby i sięgnij po napar z szałwii – uśmierza ból i łagodzi stan zapalny. Opcjonalnie możesz płukać gardło wodą z solą. Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie stosować syropów przeciwkaszlowych, które zawierają kodeinę – jest ona szkodliwa dla płodu.

Na katar najlepsze spośród bezpiecznych środków będą: woda morska, sól fizjologiczna oraz maść majerankowa. Możesz również zainwestować w inhalator – inhalacje z szałwii czy soli fizjologicznej pomogą Ci pozbyć się wydzieliny i odetkać zapchany nos.

Profilaktyka to podstawa

Aby znacząco zminimalizować ryzyko zachorowania na grypę warto się zaszczepić przeciwko temu wirusowi. Możesz to zrobić w każdej przychodni (wcześniej trzeba uprzedzić o takim zamiarze). Szczepienie jest odpłatne, ale to dobra inwestycja. Ważna informacja jest taka, że zaszczepić możesz się już w trakcie ciąży, nawet w trzecim trymestrze.

Rada

Szczepionka chroni nie tylko Ciebie, ale też dziecko, i to przez kilka tygodni po przyjściu maluszka na świat.

Pamiętaj również o innych zasadach profilaktyki przeciwgrypowej. W sezonie zachorowań na grypę i przeziębienie staraj się unikać dużych skupisk ludzi, w tym komunikacji publicznej. Dbaj o zdrową, zbilansowaną dietę, obfitującą w produkty zawierające wielonienasycone kwasy tłuszczowe, rutynę oraz witaminę C. Jak najwięcej się ruszaj – aktywność na świeżym powietrzu wzmacnia odporność.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie