Nianiu, ciociu, a może po imieniu? Jak dziecko powinno zwracać się do niani?
Zatrudnienie opiekunki do dziecka to rozwiązanie, po które – z roku na rok – sięga coraz większa ilość zapracowanych rodziców. Niemniej jednak warto pamiętać, iż podjęcie wspomnianego kroku wymaga od nas swego rodzaju przygotowań. Jakich konkretnie? Choćby ustalenia sposobu, w jaki malec powinien zwracać się do opiekunki. I choć nadmieniona kwestia może – pozornie – wydawać się nieistotna, to jednak w praktyce odgrywa ona sporą rolę w codziennym funkcjonowaniu całej rodziny.
Niania = ciocia?
Niania jest osobą, która – w zależności od naszych potrzeb oraz możliwości – sprawuje opiekę nad dzieckiem przez kilka, kilkanaście a niekiedy nawet kilkadziesiąt godzin w ciągu całego tygodnia. Nic zatem dziwnego, iż nierzadko wspomniana osoba bywa postrzegana przez dziecko nie tylko jako opiekun, ale nawet dalszy członek rodziny. Niemniej jednak niezwykle ważne jest wytyczenie jasnych granic i tym samym uzmysłowienie dziecku, iż niania – choć bez wątpienia bliska – nie należy do rodziny malucha. Właśnie z tego względu odradza się, aby dziecko określało nianię mianem „cioci”.
Proszę Pani?
Zwyczajowo przyjęło się, iż osoby nam obce określamy mianem „Pani/Pana”. Wspomniany zwrot pełni bowiem dwie funkcje. Po pierwsze ma on podkreślać, iż osoba, do której się zwracamy jest dla nas kimś obcym. W drugiej zaś kolejności stanowi on wyraz szacunku, jakim darzymy rozmówcę. Skądinąd właśnie dlatego przysłowiowe przejście „na ty” zarezerwowane jest wyłącznie dla osób, które łączy znajomość. Czy zatem – wobec powyższych faktów – maluch powinien nazywać nianię „Panią”? Co prawda nie ma ku temu większych przeciwwskazań, jednak zdecydowanie lepiej będzie, jeśli dziecko – do zwrotu „Pani” - będzie dodawało imię niani (np. Pani Aniu, Pani Asiu etc.)
A może po imieniu?
Nazywanie drugiej osoby po imieniu sprawia, że nawet niedawno poznany człowiek – choć w rzeczywistości nie jest członkiem naszej rodziny – staje się nam niejako bliższy. Właśnie dlatego jednym z najlepszych rozwiązań jest zaproponowanie, aby dziecko zwracało się do niani po imieniu. Dzięki temu opiekunka – z jednej strony – stanie się bliższa maluchowi, zaś z drugiej nie zostanie ona błędnie uznana za członka rodziny. Czy jednak wspomniane rozwiązanie jest uniwersalne? Niestety nie. Świetnie sprawdzi się ono w przypadku niań, których wiek jest zbliżony do wieku rodziców malca, jak również młodszych opiekunek. Niemniej jednak osoby starsze mogą czuć się nieco zakłopotane, gdy dziecko będzie nazywało je po imieniu. W takim wypadku bardziej polecana jest wymieniona już forma „Pani” połączona z imieniem opiekunki.
Opiekunka do dziecka to osoba, z którą malec spędza niekiedy zdecydowaną większość dnia. W związku z powyższym warto zadbać o to, aby już od samego początku jasno określić zasady współpracy z nianią, w tym chociażby formę używaną do codziennej komunikacji. Warto dodać, iż ogłoszenia profesjonalnych niań posiadających wysokie kwalifikacje znajdziesz na portalu Niania.pl. Jak z niego korzystać? Wystarczy, że w okienko znajdującej się w serwisie wyszukiwarki wpiszesz pożądaną frazę np. niania w Poznaniu. Po chwili na stronie ukażą się ogłoszenia opiekunek oferujących swoje usługi na terenie Poznania. To szybki i godny polecenia sposób umożliwiający znalezienie opiekunki z przysłowiowego, prawdziwego zdarzenia.
Przygotowane we współpracy z www.niania.pl
Artykuł partnera