Jak kąpać starsze dziecko, by się nie przeziębiło?

Piotr Kowalczyk
19.05.2021

Starsze dzieci, które już nie mieszczą się w wanience niemowlęcej, ale nadal wymagają nadzoru ze strony rodziców, bardzo często przeziębiają się w kąpieli. Wynika to z tego, że np. zbyt długo siedzą w chłodnej wodzie bawiąc się w niej. Jeśli masz ten sam problem ze swoim maluchem, to koniecznie wykorzystaj proste zasady kąpania dziecka tak, aby się nie przeziębiło.

Podwyższenie temperatury w łazience

To bardzo ważne, aby w łazience panowała komfortowa dla dziecka temperatura. Powinna ona wynosić około 24 stopnie Celsjusza. Dlatego na około pół godziny przed planowaną kąpielą sprawdź, jaka temperatura panuje w łazience i w razie potrzeby ją zwiększ.

Jeśli o tym zapomniałaś i w łazience ewidentnie jest chłodno, to albo tym razem zrezygnujcie z kąpieli, albo użyj farelki – to pozwoli bardzo szybko podnieść temperaturę do takiej, jaka nie będzie czynnikiem wywołującym przeziębienie u dziecka.

Jeśli zabawa, to tylko z dolewaniem ciepłej wody

Każde dziecko uwielbia bawić się w wannie i nie powinno się mu tego zabraniać. Należy jednak pilnować, aby maluch nie siedział w lodowatej wodzie – łatwo można to przegapić. Jeśli pozwalasz dziecku na zabawę i zostawiasz je samo na kilka chwil, to regularnie zaglądaj do łazienki i kontroluj temperaturę wody. Jeśli wydaje Ci się zbyt chłodna, od razu dolej ciepłej.

Częstszy prysznic

Fajnym sposobem na to, aby zminimalizować ryzyko przeziębienia się dziecka podczas kąpieli jest przerzucenie się na prysznic. Nawet jeśli macie wannę możesz np. 4 razy w tygodniu opłukać dziecko wodą ze słuchawki, następnie umyć ciało i spłukać pianę. Będzie szybciej, taniej, może trochę mniej atrakcyjnie dla dziecka, ale też z mniejszym prawdopodobieństwem złapania przeziębienia.

Ręcznik z kapturkiem

Od razu po skończonej kąpieli wyjmujemy dziecko z wanny/spod prysznica i stawiamy je na dywaniku łazienkowym (nigdy na płytkach). Następnie opatulamy je ręcznikiem, najlepiej z kapturkiem. Taki ręcznik nie tylko wchłonie wilgoć, ale też zapewni dziecku ochronę przed szokiem termicznym po wyjściu z gorącej wody. Dalsze czynności higieniczne warto przeprowadzić w pokoiku malucha, kładąc go na łóżku i dodatkowo opatulając kocykiem czy kołderką.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie