Jak obliczyć prawidłowe BMI dla dzieci?

Mariusz Siwko
30.09.2016

BMI dla dzieci wyznacza się na podstawie danych takich, jak wzrost i masa ciała. Wskaźnik masy ciała, czyli BMI (z ang. Body Mass Index) to informacja dla lekarzy i rodziców, czy maluch prawidłowo rośnie i przybiera na wadze. Wartości uzyskane w obliczeniach odnosi się do siatek centylowych – na tej podstawie obserwujemy rozwój dziecka w pierwszych latach życia.

BMI dla dzieci – jak wyliczyć

Wskaźnik masy ciała u dzieci wylicza się inaczej niż u dorosłych. Wzór jest ten sam, ale interpretacji wyników możemy dokonać dopiero po nałożeniu uzyskanej wartości na siatki centylowe.

Obliczanie BMI dla dzieci wygląda następująco:

  • Krok 1 – wyliczenie wskaźnika masy ciała na podstawie wzoru: BMI = masa ciała [kg] / (wzrost [m])2
  • Krok 2 – odniesienie uzyskanego wyniku na wybraną siatkę centylową (zgodnie z płcią dziecka: siatka centylowa BMI dla chłopców lub siatka centylowa BMI dla dziewcząt)
  • Krok 3 – interpretacja uzyskanych wartości.

Wartości w granicach 90-97 centyla świadczą o nadwadze, zaś powyżej 97 centyla o otyłości. W przypadku stwierdzenia nadmiernej masy ciała u dziecka należy udać się na konsultację do pediatry, który na podstawie poprzednich pomiarów zleci dalsze postępowanie czy niezbędne badania. Być może konieczne będą modyfikacje żywieniowe, które należy wprowadzić po konsultacji z wykwalifikowanym dietetykiem. Jeśli wartości BMI plasują się na siatce centylowej poniżej 3 centyla oznacza to, że dziecko cierpi z powodu niedoboru masy ciała – w tym wypadku konsultacja lekarska także jest niezbędna.

BMI dla dzieci - kliknij i dowiedz się więcej w serwisie bobovita.pl.

BMI dla dzieci – przykład wyliczania

Dziewczynka w wieku 13 miesięcy waży 9 kg i mierzy 75 cm. Jej BMI obliczamy następująco: 9 [kg] / 0,75 [m2]. BMI wynosi 16 kg/m2. Odnosząc wynik do siatek centylowych, BMI dziewczynki mieści się na 50 centylu, co oznacza prawidłową masę ciała.

Zakres normy dla masy ciała, wzrostu i BMI dziecka jest dość szeroki. Najważniejsze w ocenie, czy rozwój przebiega prawidłowo, jest śledzenie, jak wyglądały kolejne pomiary. Dlatego na każdej wizycie kontrolnej u pediatry wartości masy ciała, wzrostu i BMI dla dzieci powinny być nanoszone na siatki centylowe, które znajdują się na końcu książeczki zdrowia.

Co powinno niepokoić?

Jeśli u dziecka dojdzie do gwałtownych spadków masy ciała, należy udać się na konsultację do lekarza. Utrata wagi przez niemowlę czy dziecko często oznacza nieprawidłowości i może wynikać z przewlekłych chorób, alergii pokarmowej lub popełniania błędów żywieniowych przez rodziców. Czasem w wyniku przeziębienia czy przebytej infekcji dziecko traci apetyt i odmawia jedzenia. Takie zachowanie jest normalne i jeśli nie trwa zbyt długo, na ma powodu do paniki. Niepokojące są długotrwałe spadki apetytu, a co za tym idzie, utrata masy ciała. W takiej sytuacji niezbędna jest wizyta u lekarza.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie