Wielu młodych rodziców martwi się, czy ich dziecko rozwija się prawidłowo i w odpowiednim tempie rośnie oraz przybiera na wadze. Na szczęście są sposoby, by to sprawdzić. Przeczytajcie jakie.
Istnieje wiele schematów, mówiących, w którym miesiącu życia dziecko powinno zacząć podnosić główkę, obracać się na drugi bok, siadać czy mówić. Nie należy ich jednak traktować jako wyznacznik prawidłowego rozwoju, a jedynie wskazówkę, pokazującą przybliżony okres, w którym niemowlęta najczęściej nabierają nowych umiejętności. Trzeba pamiętać, że jest to bardzo indywidualny proces, który u każdego dziecka może przebiegać nieco inaczej, a pewne odchylenia od normy nie są niczym niepokojącym. Nie powinniśmy również porównywać naszego dziecka z dziećmi znajomych czy rówieśnikami. Dajmy maluchowi czas i zapewnijmy optymalne warunki do rozwoju, a z pewnością będzie on przebiegał prawidłowo. Jeśli jednak pojawiają się jakieś niepokojące nas kwestie, powinniśmy skonsultować je z lekarzem pediatrą.
O ile rozwój nowych umiejętności może być u różnych dzieci bardzo rozciągnięty w czasie, to wzrost i przybieranie na wadze w ciągu pierwszego roku życia zazwyczaj odbywa się według dość usystematyzowanego schematu. Oczywiście tutaj również mogą występować różnice, nie są one jednak aż tak duże. Aby sprawdzić, czy niemowlę rośnie we właściwym tempie możemy wykorzystać siatki centylowe. Jest to wykres przedstawiający statystyczną wartość wzrostu i wagi, przypisaną do odpowiedniego wieku oraz płci dziecka. Wartości te zostały oznaczone na podstawie statystycznych badań przeprowadzonych na niemowlętach należących do tej samej grupy wiekowej.
Z powyższych informacji można wywnioskować, że siatki centylowe nie służą do sprawdzania, ile powinno ważyć nasze dziecko, a jedynie ile ważyły inne, badane dzieci będące na tym samym etapie rozwoju. Widełki siatek centylowych są jednak tak duże, że właściwie rosnące niemowlę bez problemu powinno się w niej zmieścić.
Aby prawidłowo odczytać wartość (ilość centyli) należy się upewnić, że odnosimy się do odpowiedniej, czyli dopasowanej do wieku oraz płci naszego dziecka, siatki. Następnie powinniśmy sprawdzić wartość pomiaru wzrostu i wagi naszego dziecka oraz porównać je do tych umieszczonych na wykresie. Im wyższy centyl odczytamy, tym większą wagę lub wzrost ma niemowlę w stosunku do grupy kontrolnej. Dla przykładu:
Najlepiej, jeśli wyniki utrzymują się blisko środka siatki centylowej. Jeśli są one skrajnie nisko lub wysoko albo wykraczają poza siatkę, powinniśmy skonsultować się z lekarzem, który określi, co jest przyczyną nieprawidłowości i pomoże się z nimi uporać.
Artykuł partnera