Jak ulżyć dziecku podczas ząbkowania?

Maciej Piwowski
31.12.2018

Ząbkowanie to bardzo trudny czas dla dziecka i rodziców. Często maluszek jest rozdrażniony, płaczliwy, ślini się i wszystko wkłada do buzi. Niestety proces wychodzenia zębów mlecznych jest długi i zakończy się dopiero między 2 a 3 rokiem życia. Oczywiście nowe zęby pojawiają się w odstępach czasu, choć niekiedy może się wydawać, że wszystkie wychodzą na raz. Jak wówczas pomóc maluchowi? Oto kilka rad.

Kalendarz ząbkowania

Zęby mleczne zaczynają się formować już w życiu płodowym. W 6 tygodniu ciąży pojawiają się ich zawiązki, które później stopniowo pokrywa twarde szkliwo. Noworodek przychodzi więc na świat z wykształconymi, choć jeszcze niewidocznymi dla rodziców, ząbkami.

Proces przebijania się zębów przez dziąsła zwykle rozpoczyna się około 5-6 miesiąca życia. Dziecko zaczyna obficie ślinić się i wkładać rączki do buzi. Jest to pierwszy sygnał dla rodziców, że coś się dzieje. Jeśli dodatkowo dziąsła są rozpulchnione i zaczerwienione, to znak, że niedługo pojawi się wyczekiwany, pierwszy ząbek. W tym czasie dziecko może być płaczliwe i marudne, a taki stan może utrzymywać się nawet kilka tygodni. Są dzieci, które zaczynają mieć objawy ząbkowania w 6 miesiącu życia a ząbek przebija się dopiero 2-3 miesiące później. Jest to całkowicie naturalne i nie należy się tym martwić.

Wszystkie zęby mleczne powinny pojawić się między 2 a 3 rokiem życia. Oto przybliżony kalendarz wyrzynania się poszczególnych ząbków:

4.–6. miesiąc – dolne jedynki
7. miesiąc – górne jedynki
8.–12. miesiąc – dolne i górne dwójki
12.–16. miesiąc – dolne i górne czwórki
15.–24. miesiąc – dolne i górne trójki
21.–31. miesiąc – dolne i górne piątki

Zazwyczaj dolne zęby przebijają się pierwsze, choć nie musi to być reguła.

Jak ulżyć dziecku podczas ząbkowania

Okres wyrzynania się zębów jest bardzo trudny dla maluszka. Towarzyszące temu ból i swędzenie dziąseł powodują rozdrażnienie, płaczliwość i kłopoty ze snem. Jak pomóc dziecku przetrwać ten czas?

Jeśli maluch obficie się ślini, zakładaj mu na dzień śliniak. Dzięki temu unikniesz ciągłego przebierania przemoczonych ubranek. Dodatkowo często przystawiaj go do piersi lub podawaj wodę mineralną, bowiem obfite ślinienie odwadnia organizm.

Na swędzące i rozpulchnione dziąsła zbawienne będą wszelkiego rodzaju gryzaki. Dobrze sprawdzają się te gumowe, wypełnione wodą, ponieważ można je schładzać w lodówce (nie wkładaj ich jednak do zamrażarki, bo maluch może sobie odmrozić dziąsła). Ulgę przyniesie też masowanie dziąseł specjalną silikonową szczoteczką. Można do tego użyć także żeli dla niemowląt zawierających substancje znieczulające.

Jeśli z powodu bólu lub temperatury maluch  nie może w nocy spać, można mu podać ibuprofen. Lek zadziała przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Gorączka nie powinna przekraczać 38 st. Jeśli jest wyższa, lub utrzymuje się przez kilka dni, należy skonsultować się z lekarzem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie