Jak wybrać idealne łóżko piętrowe dla dziecka w 5 krokach?

Marek Szydełko
17.07.2020

Nie ma chyba dziecka, które nie marzyłoby o spaniu na łóżku piętrowym. To dla niego ogromna atrakcja, a dla rodziców także świetny sposób na to, aby zaoszczędzić sporo przestrzeni – zwłaszcza, gdy jeden pokój zajmuje rodzeństwo

Łóżka piętrowe są super praktyczne, efektowne, wygodne i – wbrew obiegowej opinii – bezpieczne dla pociechy. Jeśli powoli rozglądasz się za takim meblem, to zacznij od przeczytania naszego poradnika. Podpowiadamy w nim, jak wybrać idealne łóżko piętrowe dla dziecka zwracając uwagę na 5 istotnych szczegółów.

Powierzchnia spania

Zacznijmy od kwestii, która ma decydujący wpływ na komfort dziecka, ale też na okres użytkowania mebla. Rodzicom zwykle zależy na tym, aby pociecha mogła korzystać z łóżka możliwie jak najdłużej. Dlatego warto postawić na taki model, który oferuje sporą powierzchnię do spania. Łóżka piętrowe najczęściej mają wymiary od 160x80 cm do 200x90 cm. Ta ostatnia wartość wydaje się być najrozsądniejszym wyborem, bo w takim łóżku wygodnie wyśpi się i przedszkolak, i nastolatek.

Dla ilu dzieci ma być łóżko piętrowe?

Zwyczajowo modele piętrowe kojarzymy z łóżkami dwuosobowymi, ale warto wiedzieć, że w ofercie dobrych sklepów meblowych spokojnie da się znaleźć i te, na których wygodnie wyśpi się troje czy nawet czworo dzieci (takie modele są wyposażone w dwa dodatkowe podkłady do spania). Wybór oczywiście uzależniamy od liczby posiadanych dzieci. 3- i 4-osobowe łóżka piętrowe dla dziecka bez wątpienia są znakomitym rozwiązaniem dla większej rodziny mieszkającej na ograniczonej powierzchni. 

Barierki zabezpieczające

Wybierając łóżko piętrowe dla dziecka zawsze zwracamy uwagę na to, czy upatrzony model posiada barierki zabezpieczające. Wiek pociechy nie ma tutaj znaczenia: nawet jeśli z łóżka ma korzystać 12- czy 13-latek, to barierka powinna być – eliminuje ona ryzyko spadnięcia dziecka z wysokości w czasie snu, a w żaden sposób nie ogranicza funkcjonalności łóżka. Oczywiście w przypadku mniejszych dzieci barierka jest już obowiązkowa. Należy się więc upewnić, czy w danym modelu łóżka piętrowego w ogóle istnieje możliwość zastosowania barierki oraz czy jest ona dostępna w zestawie.

Szuflada na pościel

To bardzo praktyczne wyposażenie łóżka piętrowego, w które zdecydowanie warto zainwestować – oczywiście pod warunkiem, że dany model daje nam taką możliwość. Wysuwana szuflada na pościel bardzo ułatwi utrzymanie porządku w pokoju dziecięcym i będzie dobrym sposobem na to, aby od najmłodszych lat uczyć pociechę schludności i wyrobić w niej nawyk porannego ścielenia łóżka. Poza tym pościel przechowywana w szufladzie wolniej się brudzi i kurzy, co ma duże znaczenie dla alergików.

Kolorystyka

Łóżko piętrowe bez wątpienia stanie się najważniejszym elementem wyposażenia pokoju dziecięcego. Tym bardziej warto zadbać o to, aby było dobrze dopasowane do pomieszczenia pod kątem zarówno designu, jak i kolorystyki. Na szczęście wybór jest dziś tak duży, że rodzice nie powinni mieć problemu ze znalezieniem łóżka piętrowego dla dziecka perfekcyjnie dopasowującego się do stylu pokoju czy preferencji pociechy.

Kierując się tymi 5 prostymi, ale bardzo istotnymi zasadami, kupisz swojemu dziecku piękne, funkcjonalne i co najważniejsze – bezpieczne łóżko piętrowe. Ono będzie zachwycone, a rodzice spokojni o komfortowy sen pociechy.

Artykuł powstał przy wsparciu i inspiracji sklepu meblowego Meble-Bogart.pl. Zdjęcie główne prezentuje łóżko piętrowe drewniane 2-osobowe Nati.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie