Rodzice dziecka, które zaczęło swoją szkolną przygodę, często nie zdają sobie sprawy z tego, że będą ich czekać spore i regularne wydatki. Wcale nie mamy tutaj na myśli kosztów wyprawki szkolnej, ale wszelkiego rodzaju opłaty ponoszone w ciągu roku szkolnego. Te najważniejsze krótko omawiamy w naszym poradniku.
Klasowe, jak sama nazwa wskazuje, to opłata zbierana w ramach klasy dziecka, przeznaczana na zakup artykułów papierniczych, dekoracji, urządzanie imprez dla dzieci, zakup nagród itd. Klasowe najczęściej wynosi między 50 a 100 złotych rocznie.
Rada Rodziców to specjalny fundusz, z którego opłacane są dofinansowania do wycieczek szkolnych, zakup pomocy dydaktycznych, nagrody za wyniki w nauce, często także drobne prace w szkole i na zewnątrz budynku. Składka na Radę Rodziców jest dobrowolna i najczęściej wynosi około 100 złotych rocznie.
Rodzice z własnej kieszeni opłacają udział dziecka w wycieczkach organizowanych przez nauczycieli czy dyrekcję. Nie są to wysokie opłaty, natomiast mogą stanowić sporą pozycję w domowym budżecie, jeśli tych wycieczek i innych wyjazdów jest kilka w ciągu roku.
Opłaty te obejmują koszty transportu, biletów wstępu oraz noclegów i wyżywienia.
Szkoły często proponują grupowe ubezpieczenie NNW, czyli od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Jest ono dobrowolne, natomiast rodzice powinni poważnie rozważyć ubezpieczenie dziecka, co może być przydatne w momencie, gdy np. pociecha ulegnie wypadkowi na korytarzu czy w drodze do szkoły.
Rodzice, którzy zapisują dziecko na obiady w stołówce, muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami. Ceny zależą od szkoły oraz wybranego wariantu wyżywienia (np. czy dziecko korzysta tylko z obiadu, czy z pełnego pakietu żywieniowego), a także od tego, czy szkoła ma własną kuchnię czy zamawia catering. Zwykle opłata wynosi od kilku do kilkunastu złotych za posiłek.