Maluch wytęża słuch. Co słyszy dziecko w brzuchu mamy?

Mateusz Rąbalski
05.09.2016

Minął właśnie 24. tydzień ciąży i być może zastanawiasz się, kiedy Twoje dziecko zacznie słyszeć. Chcesz nawiązać z nim silniejszą więź, poprzez rozmowy z brzuchem? Sprawdź, od kiedy dziecko reaguje na dźwięki i dowiedz się, co słyszy.

Czy wiesz, że po upływie zaledwie 4 tygodni od zapłodnienia dochodzi do kształtowania się pęcherzyków słuchowych? Czy masz świadomość, że uszy pojawiają się ok. 7. tygodnia ciąży i nabierają charakterystycznego dla siebie kształtu? Mimo, że już na tak wczesnym etapie rozwijają się elementy niezbędne do uruchomienia zmysłu słuchu, dziecko zaczyna słyszeć dużo później.

Co dzieje się w 24. tygodniu ciąży? - sprawdź w serwisie Bebiprogram.pl

24. tydzień ciąży - dziecko zaczyna odbierać dźwięki

Przyjmuje się, że aparat słuchowy płodu staje się dojrzały mniej więcej w 14. tygodniu ciąży. Natomiast około 5. miesiąca dziecko zaczyna odbierać dźwięki. Jeśli więc minął u Ciebie 24. tydzień ciąży, możesz być pewna, że słowa przekazywane maluchowi docierają do niego. Wiedz jednak, że nie słyszy ich wyraźne, ponieważ po części zagłuszają je uderzenia serca, szum płynącej krwi, hałas pracy układu oddechowego, a nawet "burczenie w brzuchu", czyli praca jelit.

Mimo że dziecko nie rozwija się w pełnej ciszy, dochodzące odgłosy są dla niego przyjemne, dając jednocześnie poczucie bezpieczeństwa. To właśnie dlatego po urodzeniu maluch dobrze reaguje na dźwięk suszarki, odkurzacza oraz na inne "białe szumy". Przypominają mu bowiem o pobycie w łonie matki.

Mów do dziecka jak najczęściej

W 24. tygodniu aparat słuchowy jest już ukształtowany – warto wykorzystać to do zacieśniania więzi z dzieckiem. Rozmawiaj ze swoim brzuchem jak najczęściej, by maluch przyzwyczajał się do Twojego głosu. Na tym etapie nie ma znaczenia, czy zwracasz się bezpośrednio do dziecka, czy po prostu czytasz na głos gazetę. Liczy się Twój głos i jego delikatna intonacja. Dzięki temu, po narodzinach, maluch będzie szybko uspokajał się na dźwięk wypowiadanych przez Ciebie słów. W rozmowy warto zaangażować również tatę. Jeśli będzie komunikował się z dzieckiem często, wówczas i jego głos będzie działał uspokajająco na malucha już po narodzinach.

Nie przesadzaj z głośną muzyką

24. tydzień ciąży to moment, w którym Twoje dziecko nie tylko słyszy, ale również reaguje na dźwięki: rusza się, robi miny oraz mruga oczami. Jeśli docierające z zewnątrz hałasy wywołają strach, wówczas praca serca przyspiesza, a klatka piersiowa porusza się szybciej. Co więcej, dziecko zmienia też gwałtownie pozycję, częściej się rusza i kopie. Dlatego właśnie musisz zachować szczególną ostrożność, gdy słuchasz muzyki - nie przesadzaj z głośnością. Uważaj także, gdy wybierasz się na koncerty - nagłe i bardzo donośne dźwięki mogą stać się powodem stresu u malucha.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie